Najnowsze wiadomości ze świata

Sąd zdecydował, że nielegalny imigrant związany z ISIS ma dostać obywatelstwo

Służby oskarżały nielegalnego imigranta z Sudanu o bycie związanym z organizacją terrorystyczną ISIS. Sąd zdecydował, że mimo tego ma dostać obywatelstwo.

Mężczyzna, który w dokumentach sądowych występuje pod pseudonimem S3, przybył nielegalnie do Wielkiej Brytanii 18 lat temu i szybko dostał azyl. Od tego czasu wielokrotnie odwiedzał rodzinny kraj. W 2015 roku dostał brytyjskie obywatelstwo. W 2018 roku władze Wielkiej Brytanii anulowały je z obawy o jego związki z terroryzmem. Anulowały też jego paszport, ale ponownie dostał się nielegalnie do kraju.

Imigrant podał rząd Wielkiej Brytanii do imigracyjnego sądu apelacyjnego, chcąc je odzyskać. MI5, brytyjski kontrwywiad, ostrzegł jego sędziów, że mężczyzna ma związki z ISIS. Miał zostać zwerbowany w Sudanie, na przełomie 2016 i 2017 roku. Następnie miał tworzyć i propagować dla ISIS propagandę, która nawoływała do zamachów w państwach Zachodu. Zdaniem MI5 nic nie wskazuje, by miał przestać to robić w Wielkiej Brytanii.

Mimo tych ostrzeżeń sąd zdecydował, że mężczyzna ma odzyskać obywatelstwo, a Home Office – brytyjski odpowiednik ministerstwa spraw wewnętrznych – ma zaprzestać prób deportacji. Co więcej, sędziowie zabronili dożywotnio ujawniania jego tożsamości. Argumentowali, że w razie deportacji do Sudanu jego życie znalazłoby się w niebezpieczeństwie, chociaż mężczyzna w ostatnich latach regularnie odwiedzał to państwo. Home Office przekazało mediom, że dla zasady nie komentuje indywidualnych spraw.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Mail Autor: WM
Fot. Stolbovsky CC BY-SA 3.0
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij