Najnowsze wiadomości ze świata

Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

W poniedziałkowym orzeczeniu, cytowanym przez lokalne media, sąd orzekł, że cytowanie Biblii, które dotychczas było powszechne w radzie miejskiej, jest sprzeczne ze świeckim charakterem państwa.

Sąd stanowy zakazał też używania podczas sesji rady miejskiej inwokacji do Boga, proszącej Opatrzność o ochronę.

Zgodnie z werdyktem sądu zabroniono również praktykowanego wcześniej umieszczania egzemplarza Biblii na stole, przy którym odbywają się sesje rady miasta Bauru.

Według komentatorów decyzja sądu z Sao Paulo jest “bezprecedensowa” i może być trudna do zaakceptowania w kraju, w którym jak podkreślają, “uznawany jest za jeden z najbardziej religijnych na świecie”.

Zgodnie z przeprowadzonym w 2023 r. badaniem Związku Ewangelickiego Brazylii (AEB) blisko 90 proc. mieszkańców tego kraju deklaruje się jako osoby wierzące w Boga.

Ponad 70 proc. uczestników sondażu sprecyzowała, że ich wiara w Boga opiera się na lekturze ksiąg religijnych, takich jak Biblia, Koran i Tora.

Źródło: (PAP) Autor: Marcin Zatyka
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij