Najnowsze wiadomości ze świata

Sąd we Włoszech uwolnił nielegalnych migrantów z ośrodka deportacyjnego. Premier jest „zdumiona” decyzją sądu

Niektórzy we Włoszech “robią wszystko, co możliwe, by sprzyjać nielegalnej imigracji”- oświadczyła w poniedziałek premier Giorgia Meloni. W mediach społecznościowych napisała, że jest „zdumiona” decyzją sądu w Katanii na Sycylii, który nakazał zwolnienie trzech migrantów z ośrodka dla osób podlegających deportacji.

Zostali w nim umieszczeni na mocy niedawnego dekretu rządu; sąd uznał, że jest on niezgodny z prawem i normami europejskimi.

Według najnowszych przepisów migranci z tzw. bezpiecznych krajów, a więc ci, którzy nie mają prawa ubiegać się o azyl i ochronę we Włoszech, mogą być umieszczani przed deportacją w specjalnych ośrodkach. Unikną tego, jeśli wpłacą kaucję w wysokości 5 tys. euro.

Te przepisy są niezgodne z zasadami prawa włoskiego i unijnego – orzekł sąd i nakazał zwolnienie trzech migrantów z Tunezji, którzy przypłynęli na Lampedusę i zostali umieszczeni w ośrodku deportacyjnym na Sycylii.

MSW zapowiedziało odwołanie się od wyroku sądu.

Szefowa rządu wyznała, że jest „zdumiona” decyzją sądu, a jej uzasadnienie uznała za „niebywałe”.

Jak stwierdziła, sąd uwolnił nielegalnych imigrantów, wobec których zapadła decyzja w sprawie deportacji i uznał jednomyślnie Tunezję za kraj niebezpieczny, co – przypomniała – nie należy do kompetencji sądownictwa. Premier zarzuciła sądowi, że „atakuje rozporządzenia demokratycznie wybranego rządu”.

Oceniła: „Nie pierwszy raz tak się dzieje”, ale – zapewniła – „będziemy dalej bronić granic”.

Meloni zaznaczyła, że walka z nielegalną imigracją, to ciężka praca, ale – jak dodała – „może przynieść konkretne rezultaty dzięki cierpliwości i determinacji”.

“Oczywiście wszystko staje się jeszcze trudniejsze, jeśli w tym samym czasie inne kraje działają w diametralnie innym kierunku i jeśli nawet część Włoch robi wszystko, co możliwe, by sprzyjać nielegalnej imigracji” – dodała premier. „I nie mówię tylko – zaznaczyła – o zideologizowanej lewicy i kręgu, który ma swoje interesy w systemie przyjmowania” migrantów.

Następnie stwierdziła: „Stoimy w obliczu presji migracyjnej bez precedensu, wynikającej z niestabilności na różnych obszarach Afryki i Bliskiego Wschodu”.

„Włoski rząd pracuje codziennie, by stawiać czoła tej sytuacji i zwalczać masową nielegalną imigrację” – podkreśliła.

“Robimy to z powagą na każdym poziomie angażując inne kraje europejskie i zawierając porozumienia z państwami afrykańskimi, by zatrzymać łodzie i zniszczyć sieć przemytników istot ludzkich, a wraz ze zdroworozsądkowymi normami ułatwić wydalanie tych, którzy nie mają prawa do tego, by zostać przyjętym” – wyjaśniła premier Włoch.

Źródło: (PAP) Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij