Najnowsze wiadomości ze świata

Sąd uznał, że Trump jest winny stawianych mu zarzutów

Nowojorski sąd uznał, że Donald Trump jest winny defraudacji. Miał zawyżać wartość swojego majątku.

Pozew cywilny przeciwko Trumpowi wniosła skrajnie lewicowa prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James. Oskarżyła go o to, że on i jego ludzie zawyżali wartość jego majątku. Dzięki temu dostawali kredyty w bankach na lepszych warunkach czy tańsze ubezpieczenie.

Prawnicy Trumpa twierdzili, że do wielu rozliczeń finansowych, które zawierały zawyżoną wartość jego majątku, złożono wcześniej korekty. Twierdzili też, że wiele stawianych mu zarzutów i tak już się przedawniło i że nie ma dowodów, że jego działania kogoś poszkodowały. Sędzia nie uznał jednak tych dokumentów i uznał, że Trump jest ogólnie winny stawianych mu zarzutów. W kolejnej fazie procesu zajmie się tymi zarzutami szczegółowo.

Na razie nie wiadomo jaka kara go czeka. James żąda od sądu grzywny w wysokości ćwierć miliarda dolarów. Sędzia nakazał też cofnięcie kilku jego licencji, co znacznie utrudni lub wręcz uniemożliwi mu prowadzenie interesów w Nowym Jorku, a także wyznaczenie niezależnego nadzorcy Trump Organization. Sam Trump twierdzi, że wyrok zapadł z pobudek politycznych, a jego prawnicy zapowiedzieli już apelację.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Bin im Garten CC BY-SA 3.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij