Najnowsze wiadomości ze świata

Sąd ujawni nazwiska zamieszanych w sprawę Epsteina. Wśród nich jest Bill Clinton

Nowojorski sąd już wkrótce, być może nawet dzisiaj, ujawni nazwiska osób ze sprawy słynnego finansisty-pedofila Jeffreya Epsteina.

Epstein był znanym finansistą żydowskiego pochodzenia. Był znany z kontaktów z wieloma przedstawicielami amerykańskich i brytyjskich elit. W 2005 roku został oskarżony o pedofilię ale sąd zawarł z nim kontrowersyjną ugodę, na skutek której spędził w półotwartym więzieniu zaledwie 13 miesięcy. Aresztowano go ponownie w 2019 roku. Czekając na proces w nowojorskim więzieniu, miał popełnić samobójstwo – ale wiele osób jest przekonanych, że został zamordowany, by nie zdradzić przed sądem nazwisk innych zamieszanych w tę sprawę.

W 2015 roku jedna z jego ofiar, Virginia Giuffre, podała do sądu jego asystentkę Ghislaine Maxwell, która odsiaduje obecnie wyrok 20 lat więzienia, oskarżając ją o zniesławienie. Sprawa zakończyła się ugodą pozasądową, ale większość nazwisk w dokumentach sądowych została ocenzurowana, występowały pod pseudonimami John lub Jane Doe i numerem porządkowym. W grudniu federalna sędzia okręgowa Loretta Preska zdecydowała, że nie ma prawnego uzasadnienia dla tego, by dalej były tajne, i nakazała ich ujawnienie po 1 stycznia.

Łącznie sąd ujawni nazwiska ok. 180 osób – współpracowników i przyjaciół Epsteina, jego ofiar, dziennikarzy piszących o jego działalności itp. Część nazwisk pozostanie nadal tajna. Dotyczy to m.in. niepełnoletnich ofiar, które nie mówiły o tym publicznie czy osoby, która, jak okazało się przed sądem, nie miała z nim nic wspólnego. Co najmniej jedna kobieta poprosiła sąd o utajnienie jej nazwiska z powodu ryzyka ataku na nią.

Telewizja ABC ujawniła, że jednym z tych nazwisk jest były prezydent Bill Clinton, który w sądowych dokumentach występował jako John Doe 36. Według jej źródeł dokumenty nie wskazują, że popełnił jakieś przestępstwo. On sam twierdził, że zerwał wszystkie kontakty z Epsteinem wtedy, gdy po raz pierwszy skazano go za pedofilię. Twierdził także, że nie bywał na jego prywatnej wyspie, gdzie miało dochodzić do orgii z niepełnoletnimi dziewczynami, ale Giuffre zeznała, że go tam widziała.

To nie jedyna znana osoba zamieszana w tę sprawę. Media donoszą, że oprócz Clintona w dokumentach sądowych znalazły się nazwiska m.in. brytyjskiego księcia Andrzeja, dyrektora CIA Williama Burnsa, lewicowego aktywisty Noama Chomskiego, reżysera Woodiego Allena, Billa Gatesa, byłego premiera Norwegii Thorbjørna Jaglanda i byłego premiera Izraela Ehuda Baraka. Ich związki z Epsteinem są już znane, ale ujawnienie tych nazwisk może wywołać nowe zainteresowanie nimi.

Źródło: Stefczyk.info na podst. ABC Autor: WM
Fot. GLowery77
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij