Sąd potwierdził, że Sienkiewicz działał bezprawnie. Zaradkiewicz: sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w KRS dot. TVP Najnowsze wiadomości z kraju

Sąd potwierdził, że Sienkiewicz działał bezprawnie. Zaradkiewicz: sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w KRS dot. TVP

Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących spółki “Telewizja Polska” Spółka akcyjna – napisał sędzia SN Kamil Zaradkiewicz w mediach społecznościowych.

“Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących spółki +Telewizja Polska+ Spółka akcyjna” – napisał sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz na platformie X (dawniej Twitter).

https://twitter.com/k_zaradkiewicz1/status/1744957846112833710

Do sprawy na platformie X odniosło się także kilku polityków Prawa i Sprawiedliwości. “Sąd rejestrowy odrzucił wniosek pułkownika Sienkiewicza o zmiany we władzach TVP. Mieliśmy od początku rację – było to działanie nielegalne, mimo że Donald Tusk +tak rozumie prawo+. Wszystkie decyzje neozarządu były bezprawne. To dlatego płk Sienkiewicz wprowadził później media publiczne w stan likwidacji – zrozumiał, że wcześniej złamał prawo” – napisał szef klubu PiS, wiceprezes partii Mariusz Błaszczak.

“Sąd rejestrowy, właśnie uznał, że odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP jednoosobowo przez min. B. Sienkiewicza było niezgodne z prawem i odmówił rejestracji. Wskazał też, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 XII 2016 r., na który powoływali się Rządzący i ich medialni akolici – nie może stanowić podstawy do kwestionowania uprawnień Rady Mediów Narodowych. Cała akcja wejścia do mediów z pomocą +silnych ludzi+ była od początku nielegalna. Dokładnie tak jak mówiliśmy. Dzieje się bezprawie” – ocenił poseł Marcin Przydacz (PiS).

Z kolei Krzysztof Szczucki (PiS) napisał m.in. na platformie X, że “to znak, że prawo w Polsce jeszcze obowiązuje”. “Taka sama decyzja powinna zapaść w stosunku do likwidacji. Czekamy!” – dodał.

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z “rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17. (P

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij