Najnowsze wiadomości z kraju

“Rzucili Niemcom wyzwanie, kiedy połowa Europy zginała karki”. Premier Morawiecki o Powstańcach Warszawskich

Premier Mateusz Morawiecki z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zamieścił na swoim Facebooku okolicznościowy wpis. Wyjaśnił w nim czego jego rząd chce odbudować zniszczone przez Niemców budynki.

„Kiedy połowa Europy zginała karki pod jarzmem niemieckiego okupanta, a druga połowa z okupantami współpracowała, Warszawiacy rzucili Niemcom wyzwanie”– napisał premier – „Każdego roku, 1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie i w całej Polsce, oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na pamiątkę faktu, że Stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się tutaj gospodarzem”.

Premier przypomniał, że pomimo ogromnej dysproporcji sił powstańcy stawiali Niemcom opór przez 63 dni. Dodał, że ich bój był nierówny nie tylko w sensie militarnym. „Musieli stawić czoła totalitarnym ideologiom, które nad głowami bohaterskiego miasta, zawarły niepisany pakt przeciwko stolicy Polski” – podkreślił – „Jego celem było unicestwienie miasta. Miasto legło w gruzach. Polacy jednak odbudowali swoją stolicę”.

Premier przypomniał, że już w 2004 roku Lech Kaczyński, który był wtedy prezydentem Warszawy, podjął inicjatywę odbudowy zniszczonych przez Niemców Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla i kamienic przy Królewskiej. Wyjaśnił dlaczego rząd PiSu chce to zrobić. „Odbudujemy zniszczone obiekty nie po to, aby zapomnieć o naszej tragicznej przeszłości, ale by pokazać, że polski duch jest silniejszy niż wyrok często okrutnej historii – powiedział – „To miejsce ma szanse stać się sercem stolicy Polski, bijącym w rytmie wielkich przemian gospodarczo-społecznych Polski”.

Źródło: Facebook Autor: WM
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij