Najnowsze wiadomości z kraju

Rzeczniczka PiS o stanowisku PO ws. aborcji: Platforma potwierdziła, że jest ugrupowaniem skrajnie lewicowym

Platforma Obywatelska potwierdziła dzisiaj, że jest ugrupowaniem skrajnie lewicowym; stanowisko PO, to de facto propozycja dopuszczenia aborcji na życzenie – powiedziała PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, komentując stanowisko Platformy ws. aborcji.

W czwartek Platforma Obywatelska przedstawiła stanowisko partii ws. aborcji, które zakłada przywrócenie trzech przesłanek umożliwiających przerwanie ciąży, które obowiązywały do czasu publikacji październikowego wyroku TK, a także – w szczególnie trudnych sytuacjach, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem – by kobieta mogła podjąć decyzję, czy usunąć ciążę, a prawo powinno jej to umożliwić. Prawo do aborcji obowiązywałoby do końca 12. tygodnia ciąży.

Rzeczniczka PiS odnosząc się do tej decyzji Platformy powiedziała PAP, że “PO potwierdziła dzisiaj, że jest ugrupowaniem skrajnie lewicowym”.

“Stanowisko PO, to de facto propozycja dopuszczenia aborcji na życzenie. Dzisiaj PO potwierdziła ostatecznie swój brak poszanowania konstytucji, wartości życia, godności człowieka” – mówiła Czerwińska.

Jak oceniła, Platforma stanęła w jednym szeregu “z tymi, którzy agresywnie i wulgarnie atakują fundamenty naszej cywilizacji”.

“Naczelnym ideologiem PO jest Marta Lempart” – podkreśliła rzeczniczka PiS.

Zgodnie z obowiązującą od 1993 r. Ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego oraz warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest obecnie dostępna w dwóch przypadkach – gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety oraz gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).

To skutek wyroku Trybunał Konstytucyjny, który uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą trzecią przesłankę z ustawy, która pozwalała na przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Wraz z publikacją wyroku TK 27 stycznia przepis ten przestał obowiązywać.

Źródło: PAP Autor: Rafał Białkowski
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij