Najnowsze wiadomości ze świata

Rząd zdelegalizował opozycyjną partię, jej lider trafił za kraty

Rząd Senegalu zdelegalizował najważniejszą partię opozycyjną. Wcześniej jej lider trafił za kratki.


Ousmane Sonko to lider lewicowej populistycznej partii PASTEF. Wcześniej był ekspertem od prawa podatkowego, a jako polityk postuluje reformę systemu podatkowego. W 2019 roku wystartował w wyborach prezydenckich jako najmłodszy kandydat, zdobył trzecie miejsce. Jest szczególnie popularny wśród młodych Senegalczyków.


W poniedziałek rzecznik jego partii poinformował, że Sonko z rozkazu sądu trafił do aresztu tymczasowego. Wcześniej został oskarżony o wzywanie do insurekcji, spisek przeciwko państwu, grożenie bezpieczeństwu narodowemu i kilka innych zarzutów. Na razie nie jest jasne, kiedy odbędzie się jego proces. Jego zwolennicy są przekonani, że te zarzuty są motywowane polityczne, a ich celem jest powstrzymanie go od udziału w przyszłorocznych wyborach.

Równocześnie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że jego partia została zdelegalizowana. Na początku 2021 roku w Senegalu doszło do fali protestów, które były reakcją na aresztowanie Sonko i oskarżenie go o gwałt. Zginęło w nich 13 osób. 1 czerwca Sonko został uniewinniony z zarzutu gwałtu, ale skazany na dwa lata więzienia za „korumpowanie młodzieży”, co wywołało kolejne protesty. Ministerstwo stwierdziło, że delegalizacja PASTEF miała związek z tym, że jej członkowie zachęcali do udziału w tych demonstracjach.


Senegal od dawna jest uważany za bastion demokracji w tym regionie. Aresztowanie Sonko i delegalizacja jego partii obudziły jednak obawy, że wkrótce się to zmieni. Wielu zwolenników opozycji obawia się, że prezydent Macky Sall zmieni konstytucję, aby móc starać się w 2024 roku o trzecią kadencję. PASTEF napisała w oświadczeniu, że mógł ją zdelegalizować, ale nie uda mu się zdelegalizować jej ducha.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij