Najnowsze wiadomości ze świata

Rząd wyda miliony na suplement, dzięki któremu krowy będą wydzielać mniej metanu

Rząd Danii przeznaczył 518 mln koron (74 mln dolarów) na sfinansowanie dodatku do paszy, który zmniejszy o 30 proc. emisję metanu wydzielanego przez krowy – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Do emisji “krowich gazów” dochodzi głównie, kiedy zwierzęciu się odbija.

Metan, gaz cieplarniany znacznie silniejszy niż dwutlenek węgla, jest naturalnym produktem ubocznym trawienia u krów i innych przeżuwaczy. Dodatek do paszy ma hamować fermentację, do której dochodzi w żołądku zwierzęcia, a tym samym ograniczać wytwarzanie metanu.

Dania zobowiązała się, że do 2030 roku zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 70 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Choć rolnictwo nie zostało jeszcze objęte żadnymi przepisami klimatycznymi, to branża obawia się, że ewentualny podatek od emisji wymusi na niej ograniczenie produkcji, a nawet zamknięcie gospodarstw – podkreśla Reuters.

Ziemia uprawna stanowi połowę obszaru Danii, a rolnictwo odpowiada za około jedną trzecią krajowych emisji gazów cieplarnianych – przypomina duński think tank Concito.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij