Amerykański Departament ds. Weteranów (VA) zakazał używania w oficjalny sposób legendarnej fotografii, która pokazuje pocałunek w dniu zakończenia wojny. Szybko wycofali się jednak z tej decyzji.
V-J na Times Square to jedno z najsłynniejszych zdjęć z czasów drugiej wojny światowej. Jego autor, Alfred Eisenstaedt, pracował dla magazynu Life. 14 sierpnia przebywał na nowojorskim placu Times Square, gdzie tłum czekał na oficjalne ogłoszenie przez prezydenta Trumana zwycięstwa nad Japonią.
W swoich wspomnieniach Eisenstaedt napisał, że fotografując tłum, zauważył marynarza, który podchodził do każdej kobiety – od małych dziewczynek do staruszek – i całował je z radości, że wojna się skończyła. Chciał mu zrobić zdjęcie, ale nie mógł znaleźć dobrego kadru. W końcu marynarz złapał i pocałował pielęgniarkę. Fotograf zrobił mu wtedy cztery zdjęcia, z których jedno okazało się udane. Wspominał później, że zdecydował o tym kontrast między jego ciemnym mundurem i jej białym kitlem. Zdjęcie zostało opublikowane przez Life tydzień później i od razu zdobyło ogromną popularność. Nie wiadomo jednak do dzisiaj, kto się na nim znajduje, chociaż wiele osób twierdziło, że to oni.
OK, so apparently the supposed memo from the VA about the mandated removal of the iconic kiss photo taken in Times Square on VJ Day at the end of WWII was faked.
Who does this crap? pic.twitter.com/yM1KKdP2Dl
— El Viejo (@Vaquero_Viejo) March 5, 2024
Warto odnotować, że tę samą scenę sfotografował także pracujący dla marynarki wojennej fotograf Victor Jorgensen. Zatytułował ją „Całując wojnę na do widzenia”. Jego zdjęcie, które opublikował jako pierwszy NYTimes, jest uznawane za gorsze z powodu kompozycji. Stało się jednak równie popularne, gdyż Jorgensen był pracownikiem rządowym i zrobił je w ramach obowiązków służbowych – co oznacza, że każdy może go użyć bez konieczności płacenia tantiemów.
Victor Jorgensen – Kissing the War Goodbye
Joyeux. pic.twitter.com/zEFzewMPdk— MusicalWords is [email protected] (@MusWords) July 9, 2023
Jak donosi agencja AP, VA wydał oficjalne memorandum, w którym zabroniono wykorzystywania tego zdjęcia w jakichkolwiek oficjalnych celach oraz do ozdabiania nim pomieszczeń należących do tego departamentu. Jego autor, jeden z podsekretarzy, napisał w nim, że przedstawiona na nim kobieta nie wyraziła zgody na pocałunek, więc zdjęcie to łamie ich regulamin dotyczący molestowania seksualnego.
Kopia tego memorandum trafiła do mediów społecznościowych i wywołała skandal. Sekretarz ds. weteranów Denis McDonough skomentował na Twitterze, że to zdjęcie nie zostało zakazane i pozostanie w placówkach VA. Potwierdziła to także rzecznik prasowa Białego Domu. Agencja AP informuje, że McDonough nie wiedział o wydaniu tego memorandum – i wycofał je jak tylko się o nim dowiedział.