Najnowsze wiadomości z kraju

Rząd przedstawił nową strategię walki z pandemią

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzisiaj kolejną wersję strategii walki z pandemią. Zaszły w niej duże zmiany.

W trakcie konferencji prasowej minister Adam Niedzielski stwierdził, że sytuacja nie jest tak ciężka jak mogłaby być. “Dzisiaj ten wzrost w stosunku do dnia poprzedniego jest stosunkowo niewielki. I to pewnego rodzaju zauważalna zmiana. W ten poniedziałek nie mamy ani podwojenia, ani odbudowania liczby zakażeń z poprzedniego tygodnia. To pozytywny znak” – powiedział – „Kolejne monitorowane przez nas wartości to dynamiki siedmiodniowe. Tu mamy dzisiaj bardzo wyraźny spadek, który wpisuje się w pewien trend spadku dynamiki, co oznacza, że pandemia wzrasta, ale wzrasta coraz wolniej. To sygnały pozytywne”.

Minister wyznał, że rozbudowa infrastruktury powoli dochodzi do granic i trzeba myśleć o stosowaniu innych metod. Docelowo rząd chce dojść do 30-35 tysięcy łóżek covidowych. Jednym z nowych elementów walki z pandemią będzie rozbudowa izolatoriów. „Naszym celem jest dojście do 10 tys. łóżek w izolatoriach, żeby zwiększyć możliwości wypisywania pacjentów ze szpitali covidowych” – powiedział.

 

Rząd chce wprowadzić również system opieki domowej nad pacjentami z mniej dotkliwymi objawami. „Chcemy wprowadzić też system opieki domowej nad pacjentem covidowym. W Małopolsce będziemy prowadzili pilotaż z wykorzystaniem pulsoksymetru, który razem z telefonem i aplikacją będzie systemem pozwalającym na opiekę nad pacjentem” – stwierdził. Pulsoksymetr to urządzenie mierzące stężenie tlenu we krwi. Dzięki monitorowaniu tego parametru będzie można szybko zareagować na pogorszenie się objawów. Minister ujawnił, że do Małopolski trafiło już 1500 takich urządzeń, które będą dystrybuowane przez Pocztę Polską i lekarzy POZ.

 

Największą zmianę zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. W ramach nowej strategii personel medyczny będzie zwolniony z przymusu kwarantanny. Ma to pomóc z coraz bardziej dotkliwymi brakami personelu w szpitalach i lecznicach. Zamiast przymusowej kwarantanny będą testowani praktycznie codziennie szybkimi testami antygenowymi. Dworczyk poinformował, że do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tysięcy osób z personelu medycznego, co stanowiło ogromny ubytek w skali kraju.

Dworczyk zapowiedział również ułatwienia w przyjmowaniu do pracy lekarzy i innych członków personelu medycznego spoza UE. „W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi kolejna nowelizacja, dzięki której zostaną uproszczone warunki dla osób spoza Unii Europejskiej, z personelu medycznego, które będą chciały podejmować pracę w Polsce. Dzięki temu lekarz w ciągu 2-3 tygodni otrzyma decyzję” – powiedział

Zmiany zajdą też w kwarantannie dla reszty obywateli. Jeżeli ktoś z domowników będzie miał dodatni wynik testu, to reszta automatycznie trafi na kwarantannę, bez konieczności czekania na telefon z sanepidu.

Z pełną wersją strategii można zapoznać się tutaj: https://www.gov.pl/web/zdrowie/strategia-walki-z-pandemia-covid19

Źródło: Autor:
Fot. PAP/Piotr Nowak

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij