Najnowsze wiadomości z kraju

Ruszyły masowe powołania do armii. Co musisz wiedzieć, jak dostaniesz wezwanie?

Nawet 200 tysięcy osób dostanie w przyszłym roku wezwanie na ćwiczenia wojskowe. Projekt rozporządzenia w tej sprawie ma być przyjęty do końca tego roku.

W informacji dot. tego projektu poinformowano, że w przyszłym roku do czynnej służby wojskowej, pełnionej w ramach zawodowych sił zbrojnych, zostaniee powołanie 17 128 osób. Będą powoływani do czynnej służby w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.

Oprócz tego wojsko chce powołać na ćwiczenia do 200 tys. osób. Z tej liczby 38 tys. to będą żołnierze rezerwy i ci, którzy odbyli już służbę wojskową lub szkolenie wojskowe. Kolejne 28 580 osób zostanie powołanych w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ten ostatni limit dotyczy także osób, które nie odbywały dotychczas służby wojskowej, odbywały ją za granicą i mają kwalifikację wojskową. Oczywiście dotyczy to tylko ochotników.

Ponadto na ćwiczenia może być powołanych 10 tys. „żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony”, 800 osób w ramach programu Legia Akademicka przeznaczonego dla studentów oraz 200 osób w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy potrzebują podniesienia kwalifikacji. MON podkreśla, że to górne limity, a liczba osób faktycznie wezwanych na ćwiczenia może być niższa.

W Polsce służba wojskowa dzieli się na czynną służbę wojskową, co obejmuje także WOT, i rezerwę. Ta druga z kolei dzieli się na pasywną i aktywną. Rezerwę pasywną stanowią wszystkie osoby poniżej 55 roku życia (63 w wypadku osób posiadających stopień oficerski lub podoficerski), które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Rezerwiści pasywni mogą być powołani na ćwiczenia jednodniowe, krótkotrwałe (do 30 dni), długotrwałe (do 90 dni) lub rotacyjne (do 30 dni z przerwami). Rezerwa aktywna to ochotnicy, którzy złożyli przysięgę wojskową. Są powoływani na czas nieokreślony. Rezerwiści są zobowiązani do pełnienia służby raz na kwartał przez co najmniej dwa dni, w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo na 3 lata przez co najmniej 14 dni.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polak zatrzymany w Chorwacji. Nagrywał telefonem nagie dzieci

0 0

Alarm bombowy w Paryżu! Konieczna była ewakuacja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij