W poniedziałek rozpocznie się proces ekstremistów, którzy chcieli obalić rząd w Berlinie i zastąpić go swoją dyktaturą. To będzie jeden z największych procesów w historii Niemiec.
Przywódcą spiskowców był 72-letni Heinrich XIII, książę Reuss. Jego tytuł szlachecki był czysto honorowy, bo Niemcy zlikwidowali arystokrację tuż po I Wojnie Światowej. Jego rodzina straciła cały majątek na skutek reformy rolnej, którą wprowadzono w NRD po II Wojnie Światowej. Reuss zarabiał na życie jako właściciel agencji nieruchomości i producent gazowanego wina, ale nieudane procesy celem odzyskania rodzinnego majątku zjadły sporą część jego fortuny. Udało mu się za to odkupić od państwa pałacyk myśliwski w Bad Lobenstein, który służył jako kwatera spiskowców.
Heinrich był blisko związany z ruchem Reichsbürger. To ruch, który uważa, że Republika Federalna Niemiec jest nielegalnym państwem, a Rzesza Niemiecka nadal istnieje. Wielu jego członków postuluje powrót do granic sprzed 1945 roku. Często łączą te postulaty z rasizmem i antysemityzmem, a także teoriami spiskowymi. Wielu ekspertów uważa, że to ruch neonazistowski, ale The Economist donosił, że nawet neonaziści nie traktują ich poważnie. Według władz Niemiec do tego ruchu należy ok. 21 tys. osób.
Według prokuratury Heinrich zwerbował do swojej grupy szereg osób, które miały mu pomóc w obaleniu rządu i zostać jego członkami. Wśród nich był 60-letni spawacz Thomas T., i 60-letnia Hildegard Leiding, działaczka partii AfD i astrolog. Mieli wyszukiwać kandydatów do przyszłego rządu „na bazie duchowej”, w oparciu o numerologię. Innym spiskowcem miał być znany austriacki kucharz Frank Heppner, którego córka jest partnerką piłkarza Realu Madryt. Został członkiem zbrojnego ramienia tego ruchu, a po przejęciu władzy miał stać się kucharzem nowego rządu. Innym spiskowcem był były policjant Michael Fritsch, który niegdyś chronił niemiecką społeczność żydowską, ale został wyrzucony z pracy za negowanie pandemii. Nowym ministrem sprawiedliwości miała zostać sędzia i była poseł AfD Birgit Malsack-Winkemann. Stanowisko minister zdrowia zaproponowano kontrowersyjnej lekarz Melanie Ritter, która krytykowała szczepionki na COVID i promowała metodę przepowiadania przyszłości z kurzych jajek.
Według prokuratury pierwsze spotkanie spiskowców miało miejsce 25 października 2021 roku, w pubie w bawarskim mieście Helmbrechts. Grupa planowała, że w dniu zamachu wejdą, w towarzystwie uzbrojonych bojowników, do Bundestagu. Następnie obalą rząd i zastąpią go swoim, na czele którego stanie Heinrich. Pierwszym priorytetem jego rządu miało być przywrócenie przedwojennych granic Niemiec. Prokuratura twierdzi, że książę, za pośrednictwem swojej rosyjskiej partnerki, nawiązał kontakt z konsulatem Rosji w Lipsku i chciał skłonić to państwo do poparcia ich zamachu stanu. „Pokażemy wam, że niemiecki wilk i rosyjski niedźwiedź to niepokonana drużyna” – miał powiedzieć konsulowi.
W grudniu 2022 roku niemiecka policja dokonała nalotów na 150 nieruchomości w 11 landach, które należały do spiskowców. Odkryli w nich ogromny arsenał. Składało się na niego 380 sztuk broni palnej, 350 sztuk broni białej, ponad 500 sztuk innej broni, a także blisko 150 tys. sztuk amunicji. Odkryli też listę osób, które miały zostać poddane egzekucji po przejęciu władzy. Znalazł się na niej m.in. kanclerz Olaf Scholz, minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, lider opozycyjnej CDU Friedrich Merz, a także trójka popularnych dziennikarzy państwowej telewizji. Listę, która zawierała także ich domowe adresy, stworzył były komandos Peter Wörner, który zamówił też sobie mundur inspirowany mundurami SS.
Obecnie zarzuty usłyszało 27 osób, ale śledztwo jest rozwojowe i najprawdopodobniej ich liczba wzrośnie. Z racji skali procesu podzielono ich na trzy grupy. W poniedziałek rozpocznie się proces członków zbrojnego skrzydła, łącznie 9 osób. Grupa, do której należy Heinrich, stanie przed sądem 21 maja. Są oskarżeni o działalność terrrorystyczną.