Najnowsze wiadomości z kraju

Rozpoczęła się ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy

Szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że pierwszy Polacy ze Strefy Gazy są już po egipskiej stronie. W ewakuacji pomaga Wojsko Polskie.

Po ataku Hamasu na Izrael Polska błyskawicznie zorganizowała ewakuację swoich obywateli z tego państwa. Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy okazała się jednak być znacznie większym wyzwaniem. Polsat ustalił, że rozpoczęto ją w piątek, ale tego samego dnia poinformowano, że operacja została wstrzymana.

Siewiera i prezydencki minister Wojciech Kolarski przebywają obecnie z wizytą w Izraelu, gdzie spotkali się m.in. z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela. Szef BBN poinformował w mediach społecznościowych, że pierwsi Polacy przekroczyli już przejście graniczne w Rafah i znajdują się w Egipcie. „Proces się rozpoczął. Siły Powietrzne zgodnie z postanowieniem prezydenta są w gotowości do realizacji transportu” – napisał. Prezydent Andrzej Duda zdecydował w piątek, że w ewakuacji pomoże polski kontyngent wojskowy w Egipcie. W działaniach uczestniczy ok. 150 żołnierzy i trzy samoloty – dwa C-130 i jeden C-295.

W sobotę Siewiera poinformował, że na terytorium Strefy Gazy przebywa powyżej 25 Polaków. Jeden z obywateli Polski, Alexander Danzig, jest zakładnikiem Hamasu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij