Najnowsze wiadomości ze świata

Rozpoczęła się ekspedycja na “złoty galeon”. Skarb w jego ładowni jest wart miliardy dolarów

Rząd Kolumbii rozpoczął ekspedycję na wrak galeonu San José. Historycy są przekonani, że w jego ładowni jest skarb warty prawdziwą fortunę.

San José był hiszpańskim galeonem, który zbudowano w 1698 roku. Był częścią tzw. floty skarbów, która woziła złoto, srebro i inne kosztowności z hiszpańskich kolonii w Ameryce do kraju. W 1708 roku płynął do Cartageny w Kolumbii. 8 czerwca natknął się na brytyjską eskadrę. Podczas bitwy brytyjska kula armatnia doprowadziła do detonacji prochu. Okręt poszedł na dno z niemal całą załogą.

Historycy uważają, że podobnie jak drugi galeon, który towarzyszył mu w tym rejsie, San José miał w ładowni ogromny skarb. Szacują, że na jego pokładzie było 11 milionów złotych i srebrnych monet, a także szmaragdy i inne kosztowności. Z tego powodu bywał nazywany „świętym Graalem wraków”. Miejsce jego spoczynku odkryto w 2015 roku. Szacuje się, że wartość tego skarbu to ok. 20 miliardów dolarów.

Miejsce, w którym spoczął San José, zostało zachowane w tajemnicy. Rząd Kolumbii ogłosił jednak w lutym, że rozpocznie ekspedycję do wraku. Ta właśnie się rozpoczyna. W pierwszym etapie zostaną użyte podwodne roboty, których zadaniem będzie stworzenie dokładnej mapy dna i ocenienie materiału archeologicznego, a także dokonanie odczytów wokół wraku na potrzeby naukowców. Na razie nie planuje się tam żadnych działań archeologicznych. Kolejne etapy tej operacji będą uzależnione od efektów pierwszej ekspedycji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij