Najnowsze wiadomości z kraju

Rozpoczął się proces beatyfikacji i kanonizacji Heleny Kmieć

Krakowska kuria poinformowała w niedzielę o rozpoczęciu procesu beatyfikacji i kanonizacji Heleny Kmieć, niespełna 26-letniej wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii w styczniu 2017 r. Edykt (zarządzenie) w tej sprawie wydał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

„Po zasięgnięciu opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Dykasterii do Spraw Świętych Stolicy Apostolskiej, w myśl przepisów prawa kanonizacyjnego (Instrukcja Sandorum Mater, nr 43), ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej” – napisał w edykcie abp Marek Jędraszewski.

Przypominając życiorys niespełna 26-letniej wolontariuszki metropolita zauważył, że po jej śmierci pojawiła się wśród wiernych opinia o niej jako o świętej i za jej wstawiennictwem modli się wiele osób. Osoba Heleny Kmieć może – stwierdził hierarcha – stanowić inspirację do życia w świętości poprzez działalność wolontariacką i misyjną.

W edykcie metropolita zwrócił się również do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące Heleny Kmieć – zarówno pozytywne jak i negatywne, aby przekazali je do kurii metropolitalnej w Krakowie do 30 czerwca.

Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 r. w Krakowie, choć pochodziła z Libiąża. Jako wolontariuszka misyjna w 2013 r. pojechała do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy, m.in. ucząc je czytania, pisania, języka angielskiego i matematyki oraz towarzysząc im w codziennym życiu. 8 stycznia 2017 roku rozpoczęła służbę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w środkowej Boliwii. 24 stycznia nad ranem polskiego czasu doszło do napadu na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką Anitą. Napastnik śmiertelnie ugodził nożem Helenę.

Źródło: PAP Autor: Beata Kołodziej
Fot. Fundacja im. Heleny Kmieć

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij