Najnowsze wiadomości ze świata

Rozbito gang wyłudzający pieniądze od rodziców

Hiszpańska policja krajowa (Policia Nacional) rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą z Katalonii, na północnym wschodzie kraju, która podszywając się pod młode osoby wyłudzała pieniądze od ich rodziców.

Jak poinformował rzecznik prasowy policji krajowej Hernan Puente, do sobotniego popołudnia funkcjonariusze zatrzymali 59 członków grupy przestępczej.

Przedstawiciel policji dodał, że “dobrze zorganizowany” gang gromadził za pośrednictwem sieci społecznościowych dane kontaktowe młodych ludzi, śledząc dokładnie ich życie prywatne za pośrednictwem publikacji w internecie.

Następnie przestępcy wyłudzali od młodego użytkownika sieci społecznościowych numer telefonu komórkowego do jego rodziców, aby następnie poszywając się pod niego wysłać im pilną prośbę o przelew pieniężny.

Puentes sprecyzował, że przestępcy korzystali z tzw. spoofingu telefonicznego, czyli podszywali się pod numer telefoniczny dziecka, przez co podczas wysyłania prośby o pieniądze nie wzbudzali podejrzeń.

“Wyświetlający się na ekranie numer był numerem telefonu ich dziecka” – dodał.

Dzięki upozorowaniu “nagłej sytuacji” wymagającej szybkiego przelewu grupie oszustów z Katalonii udało się wyłudzić środki o łącznej wartości blisko 500 tys. euro.

Źródło: PAP Autor: Marcin Zatyka
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij