Najnowsze wiadomości ze świata

Rosyjskie służby sieją dezinformację na temat zachodnich szczepionek

Rosyjskie służby specjalne starają się rozsiewać dezinformację i wątpliwości na temat zachodnich szczepionek przeciwko Covid-19 za pomocą sieci prowadzonych portali internetowych – podał w niedzielę “Wall Street Journal”.

Nowojorski dziennik powołuje się na przedstawicieli Departamentu Stanu USA, którzy powiązali cztery portale internetowe jako prowadzone bezpośrednio przez rosyjskie służby.

Chodzi o quasi-naukowe New Eastern Outlook i Oriental Review, które mają być prowadzone przez Slużbę Wywiadu Zagranicznego (SWR); portal News Front związany z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) oraz Rebel Inside kontrolowany przez wywiad wojskowy GRU. Według amerykańskich władz, portale te mają ograniczoną liczbę czytelników, jednak ich rolą jest “wprowadzanie fałszywych narracji, które mogą być wzmacniane i podejmowane przez inne rosyjskie i międzynarodowe media”.

Wszystkie publikacje wyolbrzymiały w artykułach ryzyko efektów ubocznych stosowania zachodnich szczepionek, kwestionowały ich skuteczność i bezpieczeństwo. Często opierały się przy tym na faktycznych doniesieniach, lecz z pominięciem ogólnego kontekstu. Jak twierdzi “WSJ”, to samo robiły rosyjskie media państwowe oraz oficjalne konta rosyjskich władz w mediach społecznościowych.

“WSJ” cytuje też raport przygotowywany przez ośrodek German Marshall Fund (GMF), analizujący przekaz chińskich, rosyjskich i irańskich mediów oraz instytucji państwowych w internecie. Według GMF, przekaz rosyjski jest zdecydowanie najbardziej negatywny, zwłaszcza wobec szczepionek Pfizera – 86 proc. analizowanych wpisów było negatywnych oraz Moderny – 76 proc.

Według ekspertów, kampania dezinformacji jest elementem walki o miejsce na międzynarodowym rynku dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij