Najnowsze wiadomości ze świata

Rosyjskie służby aresztowały amerykańską baletnicę

FSB aresztowała i oskarżyła o zdradę stanu amerykańską baletnicę rosyjskiego pochodzenia. Powodem było to, że wsparła finansowo ukraińską armię.

33-letnia Ksenia Karelina urodziła się w Rosji, ale wyszła za mąż za Amerykanina i mieszka na co dzień w Los Angeles. FSB zatrzymała ją w Jekaterynburgu. Oskarżono ją o zdradę stanu. Po tym, gdy w kwietniu Putin zaostrzył przepisy, w Rosji grozi za to dożywocie.

FSB twierdzi, że od lutego 2022 roku Karelina zbierała pieniądze na rzecz organizacji, która kupowała broń, leki itp. dla ukraińskiej armii. Dodatkowo miała brać udział w „publicznych akcjach wspierających reżym w Kijowie”. Niezależny rosyjski portal Mediazona poinformował, że baletnica wpłaciła 51 dolarów na konto organizacji Razem dla Ukrainy.

 

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że wiedzą już, że została aresztowana. Obecnie próbują zebrać więcej informacji o sprawie i zapewnić jej pomoc konsularną. Dodał, że z powodu jej prywatności na razie nie będzie dalszych komentarzy, ale przypomniał, że amerykański Departament Stanu od dawna ostrzega Amerykanów, także tych z podwójnym obywatelstwem, przed podróżami do Rosji – i wzywa tych, którzy w niej przebywają, do jej opuszczenia. Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller zauważył, że Rosja nie uznaje podwójnych obywatelstw i traktuje takie osoby jak Rosjan.

Karelina nie jest jedyną Amerykanką, którą aresztowały rosyjskie służby. We wtorek moskiewski sąd stwierdził, że oskarżony o szpiegostwo dziennikarz Evan Gershkovich pozostanie w areszcie tymczasowym do dnia procesu. Wkrótce minie mu rok za kratami. W grudniu 2018 roku Rosjanie aresztowali także byłego żołnierza Paula Whelana, który został skazany za rzekome szpiegostwo na 18 lat więzienia. W rosyjskim areszcie przebywa także mająca podwójne obywatelstwo dziennikarka Radia Wolna Europa Alsu Kurmasheva, którą oskarżono o naruszenie przepisów o zagranicznych agentach.

Wielu ekspertów uważa, że rosyjskie służby aresztują Amerykanów pod byle pretekstem, by w ten sposób wywierać wpływ na Waszyngton. Inni uważają, że celem jest ich późniejsza wymiana na wpływowych Rosjan, którzy siedzą w amerykańskich więzieniach. W 2022 roku administracja Bidena zgodziła się na wymianę słynnego handlarza bronią Wiktora Buta na zatrzymaną w Rosji za posiadanie narkotyków koszykarkę Brittney Griner. W głośnym wywiadzie z Tuckerem Carlsonem Putin stwierdził, że jest otwarty na podobne wymiany.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Time Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij