Najnowsze wiadomości ze świata

Rosyjska ofensywa w Bachmucie stanęła w miejscu

Bitwa o Bachmut to najdłuższa i najbardziej krwawa bitwa wojny na Ukrainie. Brytyjski wywiad donosi, że Rosjanie stracili w niej impet.

Bitwa o Bachmut zaczęła się 17 maja. Celem rosyjskiego natarcia było zamknięcie ukraińskich sił w worku. 22 maja, po utracie Popasnej, Ukraińcy wysłali do Bachmutu siły z tego miasta. 1 sierpnia Rosjanie dokonali szturmu na okoliczne miejscowości, co powszechnie uznawane jest za formalny początek tej bitwy. Od tego czasu miasto zostało niemal zrównane z ziemią, ale Ukraińcy nadal się w nim bronią.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, w oparciu o wiadomości wywiadowcze, że rosyjska ofensywa w Bachmucie w dużym stopniu stanęła w miejscu. Ich zdaniem powodem są ogromne straty, jakie ponoszą Rosjanie, a sytuację pogarszają kłótnie między żołnierzami regularnych sił zbrojnych i najemnikami z Grupy Wagnera.

Zdaniem ministerstwa Rosjanie najprawdopodobniej tracą już zainteresowanie próbami zdobycia tego miasta. Zamiast tego chcą się skupić na Awdijiwce, na południe od Bachmutu, i na sektorze Kremina-Swatowe na północ od miasta. Brytyjczycy są przekonani, że także tam ich ambicje kończą się na ustabilizowaniu frontu. To sugeruje, że po niezbyt udanej ofensywie, którą rozpoczęli w styczniu, wracają do bardziej obronnego sposobu prowadzenia wojny.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij