Najnowsze wiadomości ze świata

Rosyjska dziennikarka napisała prawdę o Mariupolu. Została skazana na 6 lat więzienia za “dyskredytację” armii

Rosyjska dziennikarka Maria Ponomarienko została skazana na sześć lat więzienia z powodu zamieszczenia komentarza w mediach społecznościowych na temat zbombardowania przez wojska rosyjskie teatru w ukraińskim Mariupolu – podał w środę portal Meduza.

Sąd skazał Ponomarienko na podstawie przepisów o tzw. fake newsach o działaniach armii rosyjskiej. Śledczy utrzymywali, że dziennikarka opublikowała “kłamliwą informację”, iż na teatr zrzucono bombę lotniczą, “podczas gdy źródła oficjalne, w tym ministerstwo obrony Rosji, zdementowały tę informację” i Ponomarienko “wiedziała o tym”.

Wyrok przewiduje też pięcioletni zakaz działalności dziennikarskiej dla Ponomarienko, dziennikarki kanału RusNews z Barnaułu, stolicy Kraju Ałtajskiego w syberyjskiej części Rosji. Kanał ten, działający na serwisie Telegram, ma swoje profile również na serwisach YouTube i Twitter.

Ponomarienko została zatrzymany w Petersburgu w kwietniu 2022 roku. Najpierw przetrzymywana była w areszcie śledczym w Petersburgu, a następnie została przeniesiona do aresztu w Kraju Ałtajskim. W połowie listopada 2022 roku na wniosek obrońców zamieniono jej środek zapobiegawczy na areszt domowy, jednak w styczniu 2023 roku dziennikarka została ponownie osadzona w areszcie śledczym.

Artykuł dotyczący “dyskredytacji” działań armii rosyjskiej pojawił się w rosyjskim kodeksie karnym w kwietniu 2022 roku w odpowiedzi na protesty przeciwko agresji na Ukrainę. Od czasu jego wprowadzenia wszczęto 180 postępowań karnych za “dyskredytację” armii rosyjskiej.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij