Wiadomości sportowe z kraju i świata

Rosyjscy sportowcy znowu obchodzą sankcje. Mistrz szachowy wystąpi jako reprezentant Serbii

Mistrz Europy, Rosjanin Aleksiej Sarana grający pod flagą FIDE, w międzynarodowych zawodach będzie reprezentował Serbię, wynika z profilu zawodnika na stronie internetowej Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).

23-letni Sarana będzie mógł reprezentować Serbię w turniejach FIDE od 22 kwietnia.W marcu 2022 roku (FIDE) zezwoliła sportowcom z Rosji i Białorusi na grę w poszczególnych turniejach tylko na zasadach neutralnych. 28 lutego Zgromadzenie Ogólne Azjatyckiej Federacji Szachowej przegłosowało przyjęcie Rosyjskiej Federacji Szachowej jako jej członka. Oficjalnie transfer rosyjskich szachów z Europy do Azji zakończy się 1 maja.Sarana mistrzem Europy został w połowie marca w serbskiej Vrnjackiej Banji. Szachista zajmuje 50. miejsce w światowym rankingu.

Według portalu FIDE w 2023 roku 43 szachistów opuściło federację rosyjską, wśród nich jest była mistrzyni świata Aleksandra Kosteniuk (transfer do Szwajcarii) i Aleksander Predke (przeszedł do federacji serbskiej).

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij