Najnowsze wiadomości ze świata

Rośnie liczba zakażeń legionellą w Niemczech. Ognisko odkryto też w Hiszpanii

Nie tylko Polska zmaga się z legionellą. Niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował, że liczba przypadków wzrosła dwukrotnie w porównaniu z końcówką lipca.

Portal aerzteblatt.de poinformował, powołując się na RKI, że w sierpniu w Niemczech miał miejsce zauważalny wzrost liczby przypadków legionelli, ich liczba uległa podwojeniu w stosunku do lipca . Tylko w drugim tygodniu sierpnia odnotowano 90 zakażeń, do których doszło w domach i miejscach pracy. Nie odkryto jednak wyraźnego skupiska choroby, do zakażeń dochodziło w całym kraju.

Eksperci RKI podejrzewają, że na wzrost liczby zakażeń wpływ mogła mieć pogoda, zwłaszcza wysokie temperatury połączone z wysoką wilgotnością. Zwracają uwagę, że podobną zachorowalność obserwowano latem 2021 roku, kiedy warunki meteorologiczne były podobne. RKI zaapelował też do lekarzy, aby u pacjentów mających problemy z płucami robili testy pod kątem legionelli, aby jak najszybciej móc wdrożyć leczenie.

Ognisko legionelli odkryto też w mieście Caceres na zachodzie Hiszpanii. Do wtorkowego wieczora do szpitala trafiło z tego powodu sześć osób w wieku 65-85 lat. Jeden z chorych, 85-latek, zmarł. Hiszpańska agencja Europa Press ustaliła, że wcześniej służby sanitarne wykryły bakterie w ośmiu publicznych kranach na terenie miasta. W zeszłym roku legionella zabiła w tym mieście pięć osób, źródłem zakażeń był kran w jednym z miejskich parków.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij