Najnowsze wiadomości ze świata

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Japonii

Liczba ofiar wczorajszego trzęsienia ziemi w Japonii wzrosła do 48. Ratownicy ścigają się z czasem by wyciągnąć jak najwięcej osób spod gruzów.

Wczoraj wieczorem w zachodnie wybrzeże głównej wyspy Japonii uderzyła seria wstrząsów, z których najsilniejszy miał magnitudę 7,6. Epicentrum trzęsienia znalazło się na półwyspie Noto w prefekturze Ishikawa. Wstrząsy były tak silne, że odczuwano je nawet w Tokio, oddalonym o ok. 300 km.

We wtorek rzecznik prasowy Ishikawy poinformował, że potwierdzono już śmierć co najmniej 48 osób. Najgorsza sytuacja była w zamieszkiwanym przez ok. 27 tys. osób mieście Wajima, gdzie potwierdzono co najmniej 15 ofiar.

 

Ich liczba może jeszcze wzrosnąć. Dla wszystkich jest jasne, że wiele osób utknęło pod gruzami zniszczonych budynków. Premier Kishida powiedział, że strażacy, policja i wojsko już w nocy rozpoczęły akcję ratunkową. Przyznał, że to „walka z czasem”, by uratować jak najwięcej osób.

Akcję ratunkową utrudnia fakt, że trzęsienie ziemi zniszczyło drogę prowadzącą na ten półwysep, a także pas startowy lokalnego lotniska. Wielu mieszkańców jest pozbawiona dostępu do prądu i wody. Premier Kishida ujawnił, że urzędnicy dokonali inspekcji półwyspu przy pomocy helikopterów. Donieśli o pożarach, osuwiskach ziemi i zniszczonych drogach i torach. Dodał, że rząd zmobilizuje wszelkie środki transportu drogowego, morskiego i lotniczego, aby dostarczyć na półwysep zaopatrzenie i ratowników.

Po trzęsieniu ziemi japońska agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed możliwym tsunami. Na szczęście nie miało miejsca, a we wtorek ostrzeżenia zostały wycofane. Agencja doradziła jednak osobom, które zostały ewakuowane, by na razie nie wracały do domów, gdyż mogą nastąpić wstrząsy wtórne.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/JIJI PRESS

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij