Najnowsze wiadomości z kraju

Rosjanin, który grał w polskiej lidze, działał w siatce szpiegowskiej. “ABW kontynuuje intensywne działania w tej sprawie”

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejną osobę, która na terenie Polski miała brać udział w działaniach siatki szpiegowskiej pracującej na rzecz Rosji – dowiedziała się PAP. To Rosjanin – zawodowy hokeista pierwszoligowego klubu.

Rosjanin jest czternastą osobą zatrzymaną w śledztwie prowadzonym przez ABW pod nadzorem lubelskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

Biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych i dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformowały w piątek PAP, że do zatrzymania sportowca podejrzewanego o szpiegostwo doszło na terenie województwa śląskiego 11 czerwca.

“Zatrzymany to obywatel Rosji i zawodowy sportowiec pierwszoligowego klubu hokeja. Na rzecz obcego wywiadu realizował na terenie Polski zlecone zadania polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w kilku województwach” – podało PAP biuro.

Według śledczych obcokrajowiec przebywał w Polsce od października 2021 r. i miał na bieżąco informować swoich zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania; był też za to systematycznie wynagradzany. “Zgromadzony w śledztwie materiał procesowy potwierdza jego zaangażowanie i czynny udział w realizację zlecanych mu zadań” – wynika z informacji PAP.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator zarzucił mężczyźnie udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Za takie czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

PK podała, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki podejrzanego i grożącą mu surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o areszt. Sąd Rejonowy w Lublinie 13 czerwca zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego przez ABW mężczyzny.

Cała grupa miała być wykorzystywana przez Rosjan do prowadzenia działań wywiadowczych, w tym monitorowania tras kolejowych i otrzymywała wynagrodzenie za wykonywane działania – wynika z informacji uzyskanych przez PAP. Grupa miała też szerzyć propagandę wymierzoną przeciwko NATO, Polsce i polityce naszego rządu. Według śledczych na zlecenie rosyjskiego wywiadu mieli oni również przygotowywać akty dywersji.

ABW kontynuuje intensywne działania w tej sprawie, a prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie – wynika z informacji przekazanych PAP.

Źródło: (PAP) Autor: Marta Stańczyk, Aleksander Główczewski
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij