Najnowsze wiadomości ze świata

Rosjanie zniszczyli polski kościół

Wyszło na jaw, że Rosjanie zniszczyli stary polski kościół we wsi Kyseliwka. Strzelali do niego z czołgów i helikopterów.

Kyseliwka to wieś w obwodzie mikołajowskim. Została założona w 1863 roku przez katolików z Polski, Litwy i Białorusi, którzy zostali tam przesiedleni przez cara. Dawniej większość jej mieszkańców była Polakami, a do 1905 roku nosiła nazwę Polackie.

Na niewielkim pagórku obok wsi znajdował się stary polski kościół. Rosjanie postanowili go zniszczyć. W marcu zaczęli do niego strzelać z czołgów, celując w krzyż. Upadł dopiero po piątym strzale. Bombardowali go również z helikopterów. Trwało to do maja.

Parafianom udało się uratować część wyposażenia świątyni. Święte obrazy ukryli w przybudówce, która cudem ocalała. Zabytkowe, częściowo drewniane wnętrze jednak całkowicie spłonęło. Rosjanie zniszczyli też drewniany chór. W świątyni zawalił się dach, a dzisiaj zostały z niej tylko dwie ściany – ta z wejściem i ta za ołtarzem.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij