Najnowsze wiadomości ze świata

Rosjanie zniszczyli katedrę w Odesie

Rosjanie dokonali kolejnego ataku na Odesę. Tym razem poważnie uszkodzili Sobór Przemienienia Pańskiego.

W poniedziałek Rosja wycofała się z tzw. umowy zbożowej. Od tamtego czasu trwają ataki na ukraińskie porty, zwłaszcza na Odesę. Celem rosyjskich rakiet i bomb jest głównie infrastruktura służąca do eksportu żywności, ale atakują także cywilne budynki.

W nocy z soboty na niedzielę doszło do kolejnego ataku. Od rosyjskich rakiet zginęła co najmniej jedna osoba, a 18 kolejnych – w tym czwórka dzieci – odniosła rany.
Władze lokalne poinformowały, że rosyjskie rakiety uszkodziły też dwa zabytki architektoniczne. Jednym z nich był Sobór Przemienienia Pańskiego, największa cerkiew w Odesie. Zbudowano ją pod koniec XVIII wieku. W 1936 roku została zniszczona przez Rosjan, a Ukraińcy odbudowali ją w 2003.

Budynek katedry nadal stoi, ale lokalny portal Dumska informuje, że rosyjski atak spowodował ogromne zniszczenia w jego wnętrzu. Ratownikom udało się wyciągnąć spod gruzów ikonę Matki Bożej Kasperowskiej, patronki Odessy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Kyiv Independent Autor: WM
Fot. PAP/Alena Solomonova

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij