Najnowsze wiadomości ze świata

Rosjanie zapowiadają wielki protest przeciwko “mogilizacji”

Władimir Putin w specjalnym wystąpieniu skierowanym do “narodu rosyjskiego” poinformował o częściowej mobilizacji obywateli Rosji w związku ze “specjalną operacją wojskową”, jak nazywana jest w oficjalnej rosyjskiej propagandzie wojna na Ukrainie. Decyzja władz spotkała się ze sprzeciwem części społeczeństwa, a organizacje przeciwstawiające się polityce Putina zapowiadają “opór”. Przeprowadzenie w całym kraju masowych protestów przeciw decyzji władz zapowiedział m.in.  Ruch “Wiosna”.

– Nie dla mogilizacji! Ogólnorosyjska akcja protestu. Dziś, 21 września, o 19:00. Centra wszystkich miast – czytamy na oficjalnym kanale “Wiosny” na Twitterze. Mogilizacja – to skrzętna gra słów “mobilizacja” i “mogiła”, która ma pokazywać, że wojna, którą wypowiedział Putin, prowadzi wyłącznie do śmierci rosyjskich obywateli.

– Władimir Putin właśnie ogłosił częściową mobilizację w Rosji. To znaczy, że tysiące rosyjskich mężczyzn – naszych ojców, braci i mężów – zostanie rzuconych w wojenną maszynkę do mięsa. Za co oni będą ginąć? W imię czego matki i dzieci będą lać łzy? Za pałac Putina? Teraz wojna naprawdę przyjdzie do każdego domu i każdej rodziny. Wcześniej władze mówiły, że walczą jedynie “żołnierze zawodowi” i że oni wygrają. Okazało się, że jednak nie wygrywają – i na front zaczęli zabierać więźniów. A teraz ogłoszono mobilizację. To oznacza że sytuacja jest skrajnie trudna. Wojna przestała już być “gdzieś tam” – ona przyszła do naszego kraju, naszych domów, naszych bliskich. I oni będą musieli umrzeć, aby naprawić błędy putinowskiego reżimu, który wciągnął Rosję w upiorną jatkę, izolację i nieszczęście. Deputowani i urzędnicy, którzy krzyczeli o konieczności mobilizacji, pozostaną w swoich ciepłych łóżkach – żywi i zdrowi. Uważamy, że to właśnie ich, a nie zwykłych chłopaków,  powinno się zmobilizować i wysłać na Ukrainę – niech sami giną za swój chory fanatyzm. “Wiosna” ogłasza ogólnorosyjską akcję przeciwko mobilizacji – wzywamy Was do wyjścia na ulice miast już dziś o 19:00. (…) Akcja protestu to dopiero początek. Wierzymy, że decyzja o “mogilizacji” może być końcem tej władzy. Dlatego wszyscy powinniśmy wyjść na ulice. Wszystko w naszych rękach – czytamy w komunikacie na Twitterze.

Akcję “Wiosny” poparły także inne organizacje walczące o prawa człowieka w Rosji. Między innymi zdelegalizowane przez władze i ogłoszone “zagranicznym agentem” stowarzyszenie “Memoriał”, skupiające w swoich szeregach ludzi od lat walczących o prawdę i przeciwstawiających się totalitarnym zapędom Putina. Na facebookowym profilu organizacji, która jeszcze przed delegalizacją zmieniła nazwę na “Połnyj PC” (w wolnym tłumaczeniu – całkowity roz*pidol”, skrót od pełny piz*iec – takim mianem określa się w opozycyjnych kręgach Rosji kraj pod rządami Putina) zamieszczono instrukcje o tym, jak powinni zachowywać się uczestnicy manifestacji i o czym powinni pamiętać. W związku z surowymi karami za udział w protestach i możliwymi aresztowaniami, do jakich będzie dochodzić podczas wieców, protestujący powinni zabrać ze sobą m.in. telefony komórkowe, powerbanki, kopię dowodów osobistych i wodę.

Przypomnijmy, że w myśl niedawno wprowadzonego prawa za udział w nielegalnych demonstracjach obywatelom Rosji grożą kary wieloletniego pozbawienia wolności w koloniach karnych.

 

Źródło: stefczyk.info/twitter Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij