Najnowsze wiadomości ze świata

Rosjanie zamieniają szkoły na “kostnice dla swojego mięsa”

Kolejne okupione krwią symboliczne zwycięstwo? Pomimo zajęcia Awdijiwki siły rosyjskie nie wykazały jeszcze zdolności do zapewnienia znaczących zysków na dużych obszarach terytorium Ukrainy, ocenił Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim raporcie z niedzieli, 18 lutego.

„Zdobycia Awdijiwki nie należy traktować jako demonstracji takich możliwości” – stwierdza raport ISW, odnosząc się do braku taktycznych korzyści Rosji.

Odkąd Rosja zintensyfikowała swoje wysiłki wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim w październiku 2023 r., siłom rosyjskim udało się zająć jedynie mniej niż 10 kilometrów przed Awdijiwką i wokół niej. „Siły rosyjskie musiałyby przeprowadzić szeroko zakrojone i kompetentne manewry ”, aby w najbliższej przyszłości zająć dodatkowe terytoria Ukrainy, zauważa ISW. „Siły rosyjskie nie wykazały zdolności do przeprowadzenia takich manewrów ani w pobliżu Awdijiwki, ani na żadnym innym odcinku frontu”, dodaje ISW.

Przez miesiąc bitwa o Awdijiwkę naznaczona była ciężkimi stratami i intensywnymi walkami o kontrolę nad zniszczonym miastem. Naczelny dowódca Ukrainy Oleksandr Syrski ogłosił w sobotę decyzję o wycofaniu ukraińskich jednostek z Awdijiwki, powołując się na potrzebę „unikania okrążenia oraz ochrony życia i zdrowia żołnierzy”.
Kosztowne, bezsensowne „zwycięstwo”

Kampania Awdijiwka, uznawana za pierwsze duże zwycięstwo Rosji w 2024 r., była dla Rosji niezwykle kosztowna pod względem siły wojskowej i sprzętu. Ukraiński generał Oleksandr Tarnawski powiedział, że od 1 stycznia Moskwa straciła ponad 20 000 żołnierzy, 199 czołgów i 481 bojowych wozów opancerzonych.
Szkoły jak kostnice

Ukraińskie Narodowe Centrum Oporu poinformowało, że ze względu na duże straty Rosja wykorzystuje opuszczone szkoły jako kostnice dla swoich żołnierzy.

Źródło: PAP, stefczyk.info Autor:
Fot. PAP/ EPA/SERGEY DOLZHENKO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij