Najnowsze wiadomości ze świata

Rosjanie ukarali miss Krymu. Powód szokuje

Miss Krymu 2022 Olga Walejewa i jej przyjaciółka zostały ukarane przez władze okupacyjne. Nie spodobało im się to, że zaśpiewały ukraińską piosenkę.

Czerwona Kalina to pieśń z 1911 roku, która była finałowym utworem spektaklu Słońce Ruin. Za swój hymn uznał go Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych, który w latach 1914-1919 walczył o wyzwolenie Ukrainy spod rosyjskiego jarzma. W czasach ZSRR jej śpiewanie było zakazane i groziło represjami. Utwór ze zrozumiałych względów zyskał nową popularność po rosyjskiej inwazji. Na świecie zdobył popularność dzięki Andrijowi Chływniukowi, wokaliście grupy Boombox i żołnierzowi Obrony Terytorialnej Ukrainy, którego brawurowe wykonanie zostało zremiksowane przez południowoafrykańskiego didżeja The Kiffness. Zostało też wykorzystane przez Pink Floyd w ich najnowszym singlu Hey, Hey, Rise Up!. W obu wypadkach dochody z tych piosenek zostały przeznaczone na wsparcie walczącego państwa.

To właśnie tę pieśń Walejewa i jej przyjaciółka – jej tożsamość nie została ujawniona – postanowiły zaśpiewać na balkonie. Nagrały to i opublikowały na Instagramie, w tzw. stories, gdzie nagranie było dostępne przez 24 godziny.

Zobaczyła je krymska policja albo, co bardziej prawdopodobne, ktoś na nie doniósł. Obie kobiety zostały oskarżone z paragrafów mówiących o „dyskredytowaniu rosyjskiej armii” i „publicznym demonstrowaniu symboli nazistowskich”. Walejewa została ukarana grzywną w wysokości 40 tys. rubli (ok. pięciu tysięcy złotych), a jej przyjaciółka trafiła na dziesięć dni do aresztu. Zmuszono je także do nagrania przeprosin. Miss Krymu stwierdziła, że nie zdawała sobie sprawy z jej nacjonalistycznego charakteru. Stwierdziła, że dla nich to była tylko ukraińska piosenka, którą znają od dawna.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Rzeczpospolita Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij