Najnowsze wiadomości ze świata

Rosjanie szykowali zamach na prezydenta Zełenskiego

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że Rosjanie próbowali zabić prezydenta Zełenskiego. Aresztowano kobietę, która pomagała w organizacji zamachu.

Zamach miał mieć miejsce w zeszłym miesiącu, kiedy Zełenski wizytował Mikołajów. Rosjanie planowali przeprowadzić ogromny nalot na to miasto, którego głównym celem było zabicie prezydenta.

SBU poinformowała, że aresztowano kobietę, która pomagała w realizacji tego planu. Mieszkała w mieście Oczaków na południu kraju i pracowała w sklepie z militariami. Przed planowanym nalotem zbierała informacje o miejscach, które planuje odwiedzić Zełenski i jego trasie. Służby przyłapały ją na gorącym uczynku, gdy przekazywała je Rosjanom. Pozwoliło im to na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych, które powstrzymały rosyjski plan.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Rosjanie próbowali zabić Zełenskiego. W pierwszym okresie inwazji planowali go wyeliminować, razem z innymi najważniejszymi ukraińskimi politykami. Zadanie to otrzymali żołnierze Kadyrowa, Wagnerowcy i członkowie prywatnej firmy wojskowej Redut. Dzięki informacjom wywiadowczym te zamachy udało się jednak powstrzymać, a napastnicy ponieśli ogromne straty. Doradca prezydenta Mychajło Podolak wyznał Ukraińskiej Prawdzie, że prób zamachu na Zełenskiego było co najmniej tuzin.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Politico Autor: WM
Fot. President.gov.ua

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij