Najnowsze wiadomości ze świata

Rosjanie chcą zbudować elektrownię atomową… na Księżycu

Szef Roskosmosu Juri Borysow poinformował, że Rosjanie chcą zbudować elektrownię atomową na Księżycu. Pomogą im w tym Chińczycy.

Borysow, były zastępca ministra obrony, poinformował, że Rosja i Chiny pracują ze sobą nad programem księżycowym. Dodał, że Rosjanie mieli wkład w ten program w postaci ich doświadczenia w temacie energii atomowej w kosmosie. Poinformował także, że poważnie rozważają wysłanie na Księżyc elektrowni atomowej. Ma to się stać w latach 2033-2035.

Borysow wyjaśnił, że chcą to zrobić pod kątem przyszłej kolonizacji Księżyca przez ludzi. Jego zdaniem baterie słoneczne nie będą w stanie dostarczyć wystarczającej ilości energii. Przyznał, że samo zadanie będzie bardzo poważnym zadaniem. Największym problemem będzie fakt, że wszystko będzie musiało odbyć się automatycznie, bez udziału ludzi.

Szef Roskosmosu opowiedział również o rosyjskich planach budowy ogromnego statku kosmicznego do przewozu towarów. Ma być napędzany reaktorem atomowym i potężnymi turbinami. Rosjanie chcą go wykorzystywać do przewożenia towarów między orbitami, sprzątania kosmicznych śmieci itp. Wcześniej rosyjscy urzędnicy mówili też o planach wydobycia surowców naturalnych na Księżycu. Borysow stwierdził, że udało im się rozwiązać już wszystkie kłopoty techniczne z wyjątkiem chłodzenia reaktora.

Pytaniem jest to, czy państwo dotknięte ogromnym reżymem sankcyjnym i wydające ogromne środki na wojnę jest w stanie zrealizować tak ambitne plany. Ich pierwsza misja księżycowa od 47 lat zakończyła się porażką po tym, gdy lądownik Łuna-25 rozbił się o powierzchnię Księżyca. Także współpraca z Chińczykami w mniej ambitnych tematach, jak chociażby wspólna budowa samolotu pasażerskiego, w przeszłości nie była zbyt łatwa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Euractiv Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij