Najnowsze wiadomości z kraju

Rosja zamyka polski konsulat w Smoleńsku. Premier Morawiecki reaguje

Jak informują służby prasowe Kremla, Rosja podjęła decyzję o zamknięciu polskiego konsulatu w Smoleńsku. To spotkało się z reakcją polskiego premiera. Mateusz Morawiecki oświadczył, że jeśli rosyjskie władze rzeczywiście zamkną placówkę, Polska odpowie tym samym.

Dokument o zamknięciu konsulatu Polski w Smoleńsku podpisał premier Federacji Rosyjskiej Michaił Miszustin. Znalazła się w nim informacja, że Warszawa zostanie powiadomiona o cofnięciu zgody na otworzenie placówki konsularnej.

Jako jeden z powodów takiej decyzji wskazano przejęcie przez Polskę budynku szkoły średniej przy ambasadzie Rosji, mieszczącego się przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie.

W wyniku nieprzyjaznych działań rządu RP, które mają charakter antyrosyjski, podjęto działania mające na celu bezprawne zajęcie rosyjskiej własności dyplomatycznej na terytorium Polski. Obecność dyplomatyczna Rosji w Polsce została znacznie ograniczona – argumentują swoją decyzję rosyjskie władze.

Na kroki Kremla zareagował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu oświadczył, że jeśli Rosja zlikwiduje polskie placówki w swoim kraju, spotka się to z reakcją ze strony władz w Warszawie.

Co chwilę trafiają do nas informacje o agresywnych działaniach dyplomacji rosyjskiej, o różnego rodzaju prowokacjach. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi dyplomatami pracującymi w Rosji po to, żeby pomagać Polakom, którzy tam mieszkają lub się tam udają. Jeżeli dojdzie ostatecznie do tego, że Rosja zacznie likwidować nasze placówki, będziemy odpowiadali symetrycznie – zapowiedział Morawiecki.

Według ambasadora RP w Rosji Krzysztofa Krajewskiego, „za decyzją o zamknięciu Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku stał całokształt nazywanych przez stronę rosyjską nieprzyjaznymi działań polskich, czyli odzyskanie przez Polskę bezprawnie zajmowanych przez Rosję nieruchomości”.

Polski ambasador zdradził, że spotkanie w rosyjskim MSZ przebiegło w „profesjonalnej atmosferze”.

Została mi zakomunikowana decyzja Federacji Rosyjskiej o cofnięciu zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej w Smoleńsku. Ta zgoda została wydana w 2011 r. Jako powód podano przywrócenie parytetów w istnieniu przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych polskich i Rosji – przekazał Krajewski.

Źródło: stefczyk.info/na podst.tvp.info/PAP Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

0 0

Tragiczne informacje z Chorwacji. Nie żyje 27-letni Polak

0 0

Służby zidentyfikowały zabójcę polskiego żołnierza

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij