Najnowsze wiadomości ze świata

Rosja przeniosła swoje bombowce w okolice Finlandii. Maszyny mogą transportować broń jądrową

W bazie lotniczej Olenya niedaleko Finlandii zaobserwowano rosyjskie bombowce. Maszyny wojskowe mogą przenosić pociski manewrujące i strategiczną broń jądrową. Przyczyna takiego ruchu nie jest znana, jednak „Jerusalem Post” zauważa, że wykonano go po tym, jak Wladimir Putin groził Zachodowi użyciem broni jądrowej. 

„Nieregularną obecność” rosyjskich bombowców strategicznych TU-160 i TU-95 w bazie lotniczej Olenya wykryła izraelska firma wywiadowcza ImageSat International. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że pierwsze cztery maszyny TU-160 pojawiły się we wskazanym miejscu w pobliżu Finlandii 21 sierpnia. Z kolei trzy TU-95 wykryto 25 września.

Do tej pory rosyjskie bombowce były przechowywane w bazie lotniczej Engels, która zlokalizowana jest 14 kilometrów na wschód od Saratowa. Było to jedyne miejsce operacyjne w Rosji, w którym stacjonował bombowiec strategiczny TU-160. To właśnie z tego miejsca maszyny miały wystartować, by następnie wylądować w bazie Olenya.

Bombowce TU-160 oraz TU-95 zdolne są do przenoszenia pocisków manewrujących i strategicznej broni jądrowej. Używane są przez siły rosyjskie od początku ataku na Ukrainę.

Gazeta „Jerusalem Post”, która informuje o sprawie pisze, że nie są jasne powody przeniesienia bombowców do bazy Olenya. Zauważa jednak, że informacje o samolotach pojawiły się, gdy Władimir Putin groził Zachodowi użyciem strategicznej broni jądrowej. Prezydent Rosji podkreślał wówczas, że „to nie blef”.

Specjaliści zwracają uwagę, że baza lotnicza Olenya znajduje się poza zasięgiem armii ukraińskiej i ma ogromną zdolność uderzeniową.

Baza, do której Rosja przeniosła swoje bombowce znajduje się na Półwyspie Kolskim, 92 kilometry od Murańska. Znajdują się w niej jednostki rosyjskiej Floty Północnej oraz broń i sprzęt wojskowy należący do Rosji.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Jerusalem Post/niezależna Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij