Najnowsze wiadomości ze świata

“Rosja powróciła do swojej makabrycznej przeszłości”. Mocne słowa premiera Morawieckiego o grobach w Izjum

Premier Mateusz Morawiecki skomentował odnalezienie w odbitym Izjum masowych grobów Ukraińców. Zauważył, że takie zbrodnie to dla Rosji nic nowego.

Izium to miasto w obwodzie charkowskim. Przed wojną zamieszkiwało je niemal 46 tysięcy osób. 3 marca Rosjanie zaczęli ostrzał cywilnych budynków, pozbawiając mieszkańców wody, gazu i elektryczności. 1 kwietnia strona ukraińska potwierdziła, że miasto jest pod kontrolą orków. 9 września Ukraińcy zdobyli przedmieścia Oskił i Kapytoliwka, a nad rankiem dnia następnego spanikowane orki uciekły, zostawiając Ukraińcom ogromne ilości sprzętu. Tego dnia wieczorem ogłoszono, że Ukraina odzyskała nad nim pełną kontrolę.

Radość szybko przyćmiło jednak ponure odkrycie. W okolicy miasta odnajdywane są kolejne masowe groby, a w nich zwłoki, głównie cywili. Wiele z nich miało związane ręce i nosiło wyraźne ślady tortur. Odkrywane są również rosyjskie katownie. Znaleziono już setki ofiar Rosjan. Ekshumacje, prowadzone przez ukraińską policję i ekspertów medycyny sądowej, rozpoczęły się wczoraj.

„Rosja to państwo terrorystyczne. Nie rozumiem czemu światu tyle schodzi z uznaniem tego faktu” – skomentował prezydent Zełenski – „Wyzwoliliśmy Izium. W lesie obok niego znaleziono ponad 400 grobów. Ilu jest w nich torturowanych Ukraińców, na razie nie wiadomo. Ilu jeszcze naszych obywateli musi umrzeć aby wreszcie to zrozumieli?”. „83 lata od zbrodniczej sowieckiej napaści na Polskę i 82 lata od masakry katyńskiej wiemy jedną rzecz – Rosja wróciła do swojej makabrycznej przeszłości” – dodał premier Morawiecki.

 

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij