Najnowsze wiadomości ze świata

Rosja odpowiada na zarzuty USA “Jesteśmy gotowi odpowiedzieć środkami wojskowo-technicznymi”

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział w niedzielę, że Moskwa jest gotowa odpowiedzieć – w tym środkami wojskowo-technicznymi – na wycofanie się USA z układu INF. Zarzuty o naruszenie przez Rosję tego układu wiceszef dyplomacji określił jako bezpodstawne.

Riabkow powiedział, że jeśli strona amerykańska będzie nadal “w trybie jednostronnym wycofywać się z różnego rodzaju porozumień i mechanizmów”, to Rosja będzie zmuszona do podejmowania kroków w odpowiedzi, “w tym o charakterze wojskowo-technicznym”. Dodał przy tym, że Rosja nie chciałaby, aby do tego doszło.

Wiceszef MSZ odrzucił oskarżenia wobec Moskwy o naruszanie układu. “Strona rosyjska mówiła niejednokrotnie, że Amerykanie nie mają żadnych podstaw do twierdzeń, jakoby Rosja naruszała to porozumienie” – oświadczył. Zarzuty pod adresem Rosji określił jako “wymyślone”.

Rosja liczy, że otrzyma wyjaśnienia na temat dalszych kroków USA od doradcy prezydenta Donalda Trumpa Johna Boltona, który przybędzie do Moskwy w niedzielę – dodał Riabkow. Jak poinformował, w poniedziałek odbędą się rozmowy Boltona z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Trump, wskazując na naruszanie INF przez Moskwę, zapowiedział wycofanie swojego państwa z tego układu.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie. Traktat przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

Źródło: PAP Autor:
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij