Rosja nie taka silna? Rosjanie boją się wojny Najnowsze wiadomości ze świata

Rosja nie taka silna? Rosjanie boją się wojny

56 proc. Rosjan obawia się zagrożenia wojennego ze strony innych państw, a aż 88 proc. – co jest rekordowym wskaźnikiem – przekonanych jest, że rosyjskie siły zbrojne są zdolne do obrony kraju. Tak wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady.

Rezultaty badania opublikowały w środę rosyjskie media.

Zagrożenia wojennego Rosjanie obawiali się również w poprzednich latach – od 2014 roku, czyli od początku kryzysu ukraińskiego. Na przykład, w styczniu 2015 roku taką obawę wyrażało aż 68 proc. Później wskaźnik ten spadał. W najnowszym sondażu, przeprowadzonym w grudniu 2018 roku, 56 proc. Rosjan wyraziło opinię o istnieniu zagrożenia wojennego ze strony innych państw. 39 proc. uważało, że takiego zagrożenia nie ma.

Jednocześnie 88 proc. badanych wyraziło przekonanie, że armia rosyjska jest w stanie obronić kraj. Wiarę w możliwości sił zbrojnych Rosjanie wyrażali również w poprzednich latach, w czasie kryzysu ukraińskiego i rozpoczętej w 2015 roku interwencji rosyjskiej w Syrii. Od tego czasu wskaźnik ten utrzymuje się powyżej 80 proc., ale obecny poziom – 88 proc. – jest najwyższy w historii prowadzenia sondaży.

Zdaniem socjologa z Centrum Lewady Leonida Wołkowa obawy przed wojną wynikają z ogólnego poczucia konfliktu z Zachodem i izolacji Rosji. Respondenci, którzy biorą udział w badaniach prowadzonych przez socjologów, często mówią, iż “wojna już trwa, tylko na razie jest to zimna wojna” – powiedział Wołkow portalowi RBK. Jak dodał, zdaniem badanych w wojnie tej przeciwko Rosji występują Stany Zjednoczone, ale czynią to “rękami krajów europejskich i Ukrainy”.

Politolog Michaił Winogradow ocenia, że na wysoki stopień napięcia w społeczeństwie może wpływać to, że obywatele widzą wiele wydarzeń międzynarodowych, które w mediach przedstawiane są jako przejawy nieżyczliwości i agresji wobec Rosji. Media państwowe prezentują wiele wydarzeń – jak np. sytuację w Wenezueli – jako mające związek z Rosją. Ponadto program telewizji jest “militarystyczny”; informuje ona o regularnych ćwiczeniach wojskowych, co tworzy wrażenie atmosfery przedwojennej – powiedział ekspert w rozmowie z RBK.

Zwrócił on także uwagę na akcentowanie przez media tematu siły i potencjału Rosji. “Świadomość tej siły sprawia, że myśl o ewentualności wojny nie jest już tak straszna, jak w latach 1945-2014” – wskazał Winogradow.

Sondaż Centrum Lewady został przeprowadzony w dniach 13-19 grudnia 2018 r. metodą wywiadu osobistego w 136 miejscowościach w 52 regionach Federacji Rosyjskiej.

 

Źródło: PAP Autor: Z Moskwy Anna Wróbel
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij