Najnowsze wiadomości z kraju

Rolnicy odblokowali przejście graniczne z Ukrainą

Zakończyły się utrudnienia związane z protestem rolników, którzy od czwartku blokowali przejście graniczne z Ukrainą w Korczowej w woj. podkarpackim – poinformowała w sobotę GDDKiA. Rolnicy domagają się realizacji przez rząd uzgodnień dotyczących m.in. embarga na produkty rolne z Ukrainy.

W czwartek polscy rolnicy zablokowali przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest wiązał się z tym, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Ich zdaniem uzgodnienia z rządem z marca br. nie są realizowane. Obie strony – rządowa i rolnicy – ustaliły wówczas m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy i uregulowanie relacji handlowych z tym krajem.

W sobotę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o zakończeniu utrudnień na przejściu granicznym w Korczowej (woj. podkarpackie).

W czwartek wieczorem z apelem do protestujących rolników, by nie blokowali przejść granicznych z Ukrainą zwrócił się premier Donald Tusk. Zapewnił, że rząd jest przygotowany “do kolejnych form pomocy dla tych, którzy stracili nie z własnej winy na wojnie Rosji z Ukrainą”.

O zaprzestanie blokowania ukraińskich przejść granicznych apelował też ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. “Pomóżcie Ukrainie przetrwać, obronić siebie i was przed rosyjskim agresorem” – podkreślił.

W ubiegłym tygodniu premier Tusk zapowiedział, że będzie pomoc dla producentów zbóż, ale tylko dla tych, którzy ucierpieli na skutek nadmiernego napływu ziarna z Ukrainy.

Źródło: PAP Autor: Karolina Kropiwiec
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij