Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Rolnicy o propozycjach KE: za mało i za późno

Przedstawione w czwartek przez Komisję Europejską propozycje zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla rolników przyniosą im ulgę, ale nie są wystarczające – powiedzieli PAP Jurgen Tack z Europejskiej Organizacji Właścicieli Ziemskich (ELO) i Jose Maria Castilla z hiszpańskiego stowarzyszenia młodych rolników (ASAJA).

“Chociaż przedstawione propozycje z pewnością wesprą rolników, to jak widać Komisja Europejska nie jest w stanie podejmować decyzji wpływających na długoterminową politykę rolną, uwzględniając skargi rolników. Rolnicy cierpią z powodu trwających od 4,5 roku ciągłych zmian w prawodawstwie, które mają duży wpływ na ich codzienne życie i działalność zawodową” – tłumaczył Tack.

“Chociaż rolnicy z pewnością chcą przyczynić się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, powinni być w stanie dopasować to do długoterminowych zobowiązań finansowych, które podjęli, aby umożliwić im prowadzenie gospodarstwa. Kiedy działalność rolnicza przestaje przynosić zyski, nie można oczekiwać, że rolnicy wykażą zainteresowanie celami związanymi z klimatem i przyrodą” – dodał przedstawiciel ELO.

Jose Maria Castilla z ASAJA przyznał, że propozycje KE nie są złe, ponieważ przyniosą ulgę rolnikom, którzy przez wymogi sprawozdawczości muszą być jednocześnie notariuszami, ekonomistami i inżynierami.

“To pozytywny krok, ale nie wystarczający. Przede wszystkim propozycje KE są tymczasowe. A powinny mieć zastosowanie do końca obecnej perspektywy finansowej Wspólnej Polityki Rolnej, tj. do roku 2027. Dlaczego? Ponieważ w związku z suszami, które dotykają całą Europę, a Półwysep Iberyjski w szczególności, stosowanie norm GAEC (norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska naturalnego) w ich obecnej formie jest irracjonalne. Na świecie jest mniej ziarna z powodu wojny na Ukrainie. Nie powinniśmy więc mieć regulacji, które prowadzą do zmniejszania produkcji, tylko ją zwiększać” – przekonywał Castilla, dodając, że KE wyciąga rękę do rolników o wiele za późno.

“Komisja doskonale znała nasze problemy. Informujemy o tym lat. Decyduje się działać dopiero wtedy, gdy wjechaliśmy na ulice miast i przed zbliżającymi się eurowyborami. Nie damy się zbyć byle czym. Jesteśmy zdeterminowani, żeby osiągnąć nasze wszystkie cele” – zapowiedział przedstawiciel hiszpańskich rolników.

 

Źródło: PAP Autor: Z Brukseli Artur Ciechanowicz
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij