Najnowsze wiadomości ze świata

Rolnicy nie dostają unijnych dotacji. Komisja Europejska rozkłada ręce

Rząd Słowacji opóźnia wypłaty unijnych dotacji dla rolników. Komisja Europejska ogłosiła, że jest świadoma sytuacji, ale nic nie może zrobić.

Na Słowacji wypłatą unijnych dotacji dla rolników zajmuje się rządowa agencja PPA. W tym roku wypłacili na razie zaledwie jedną trzecią z 336 milionów euro, które powinni wypłacić. Na wypłacenie reszty mają czas do 30 czerwca. Jak donosi portal Euractiv, tak duże opóźnienia w wypłatach są bezprecedensowe.

Jak na razie rząd Słowacji nie wyjaśnił co jest powodem tych opóźnień, ale wielu komentatorów łączy je z niedawnymi protestami rolników, które miały miejsce również na Słowacji. Ministerstwo Rolnictwa i PPA nie odpowiadają na pytania mediów. Emil Macho, prezydent Słowackiej Izby Rolnictwa i Żywności, powiedział mediom, że sytuacja jest katastrofalna. Wielu rolników przez te opóźnienia nie ma pieniędzy na spłatę kredytów czy wypłacenie pensji pracownikom i musi wyprzedawać aktywa. Dodał, że będą domagać się od rządu odszkodowań.

Komisja Europejska ogłosiła, że jest świadoma sytuacji i pozostaje w kontakcie z rządem Słowacji, by zapewnić mu rady jak postępować. Stwierdziła jednak, że nie może w żaden sposób pomóc słowackim rolnikom w dostaniu należnych im pieniędzy. Jej rzecznik prasowy powiedział Euractiv, że to państwa członkowskie są odpowiedzialne za wypłaty dotacji zgodnie z unijnymi zasadami – i to PPA odpowiada za ich wypłatę na czas.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Euractiv Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij