Najnowsze wiadomości ze świata

Rodzina szukała zgubionego kolczyka. Znaleźli skarb wikingów

Norweska rodzina poszukiwała zaginionego kolczyka. Zamiast niego znaleźli artefakty z czasów wikingów.

Mieszkająca na wyspie Jomfruland rodzina Aasvik zgubiła złoty kolczyk w ogrodzie należącej do nich posiadłości. Chcąc odnaleźć zaginiony fragment biżuterii, sięgnęli po wykrywacz metalu. Ten zaczął piszczeć w pobliżu dużego drzewa, które rosło w centralnej części ich działki.

Kiedy zaczęli tam kopać, czekała ich niespodzianka. Zamiast kolczyka, wyciągnęli z ziemi starą sprzączkę w kształcie miski i drugi przedmiot, którego przeznaczenie nadal jest nieznane. Rada Dziedzictwa Kulturowego Vestfol i Rada Hrabstwa Telemark poinformowała, że ta sprzączka została wykonana w latach 780-850.

Oznacza to, że pochodzi z czasów wikingów. Wikingami nazywano najemnych wojowników, którzy podejmowali dalekie wyprawy morskie o charakterze łupieżczym, ale także handlowym i osadniczym. Wielu z nich wywodziło się z dzisiejszej Norwegii. Ich działalność to lata 800-1050, a kres ich wyprawom położyła głównie chrystianizacja Skandynawii.

Zdaniem ekspertów znalezione przez rodzinę artefakty zostały użyte podczas pogrzebu mieszkającej na tej wyspie kobiety. Urzędnicy zauważyli, że to pierwsze dokonane na niej znalezisko z czasów wikingów. Wcześniejsze odkrycia potwierdzały jedynie, że była zasiedlona w późniejszym okresie średniowiecza. Urzędnicy pochwalili rodzinę za to, że od razu zgłosiła swoje odkrycie.

 

POLECAMY TAKŻE:

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. Ardfern, CC BY-SA 2.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij