Najnowsze wiadomości ze świata

Rekordowy wyrok dla aktywistów klimatycznych. Sąd nie miał dla nich litości

Dwójka aktywistów klimatycznych zablokowała kluczową drogę, powodując ogromne korki. Sąd skazał ich na rekordową karę.

40-letni Morgan Trowland i 36-letni Marcus Decker należą do organizacji Just Stop Oil. 17 października zeszłego roku wspięli się w ramach protestu na Most Królowej Elżbiety II między hrabstwami Essex i Kent. Rozwiesili na nim hamaki i spędzili tam noc.

Bojąc się o ich bezpieczeństwo, policja zamknęła autostradę M25. Ta droga ma kluczowe znaczenie, a ich protest wywołał ogromny chaos komunikacyjny. Korki udało się rozładować dopiero po 40 godzinach. Po zejściu z mostu obydwaj zostali aresztowani i usłyszeli zarzuty spowodowania publicznej uciążliwości.

W trakcie protestu wyszło na jaw, że Trowland miał na koncie sześć wcześniejszych wyroków za podobne akcje, a Decker miał jeden. Sąd nie miał dla nich litości. Trowland usłyszał wyrok trzech lat bezwzględnego więzienia, a Decker 2 lat i 7 miesięcy. Sędzia przyznał, że zdecydował się na tak wysoki wyrok nie tylko dlatego, że ich protest zablokował kluczową drogę na 40 godzin i dotknął tysięcy osób, ale także dlatego, żeby ich przykład odstraszył innych aktywistów od podobnych protestów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Mail Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne, Just Stop Oil CC BY-SA 4.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij