Najnowsze wiadomości ze świata

Rekordowa liczba prywatnych podróży odrzutowcami w Niemczech. Bundestag nieśmiało przypomina o “szkodach dla zdrowia, klimatu i środowiska”

W ubiegłym roku kontrola ruchu lotniczego odnotowała rekordową liczbę 94 000 prywatnych lotów startujących w Niemczech. Zieloni w Bundestagu domagają się wyższych kosztów lotów prywatnymi odrzutowcami, które przynoszą “szkody dla zdrowia, klimatu i środowiska”.

“Za loty prywatnych odrzutowców płaci ogół społeczeństwa – poprzez infrastrukturę, z której korzystają, a przede wszystkim poprzez szkody dla zdrowia, klimatu i środowiska” – powiedział rzecznik ds. polityki transportowej partii Stefan Gelbhaar gazecie “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Obciążenia te muszą zostać zminimalizowane i mogą zostać zrekompensowane, na przykład wyższymi opłatami lotniskowymi.

W ubiegłym roku kontrola ruchu lotniczego odnotowała rekordową liczbę 94 000 prywatnych lotów startujących w Niemczech. Prawie trzy czwarte lotów, które odbyły się w Niemczech, było krótszych niż 500 kilometrów. Najczęściej wybieranymi trasami były Hamburg-Sylt lub Berlin-Monachium. W przypadku dłuższych lotów zdecydowanie najczęstszym celem była Majorka – pisze w poniedziałek portal tygodnika “Spiegel”.

Według analizy zleconej przez organizację ekologiczną Greenpeace Niemcy są trzecim krajem z największą liczbą prywatnych lotów w Europie.

Na szczeblu europejskim Austria, Francja i Holandia wzywają do zaostrzenia przepisów dotyczących prywatnych odrzutowców. Emitują one nadmierne ilości szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla w przeliczeniu na osobę i dlatego są słusznie krytykowane – stwierdzono kilka dni temu w liście ministerstw środowiska, transportu i infrastruktury trzech krajów do Komisji Europejskiej. Austriacka minister środowiska Leonore Gewessler mówiła o “hobby superbogatych” – przypomina “Spiegel”.

>

Źródło: (PAP) bml/ mms/ Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij