Najnowsze wiadomości ze świata

“Ręce precz od szopki w szkołach”. Dyrektorka technikum: nasza placówka jest multietniczna

Polemikę we Włoszech wywołała w środę informacja o złożeniu w Senacie projektu ustawy, która zabrania zakazywania w szkołach obchodów Bożego Narodzenia i Wielkanocy, czyli ustawiania szopek i kultywowania innych tradycji związanych z tymi Świętami. Projekt złożyła rządząca partia Bracia Włosi.

Projekt ustawy, przygotowany przez senator Lavinię Mennunni, agencja ANSA podsumowała następująco: “ręce precz od szopki w szkołach”.

Celem nowych przepisów o ochronie tradycji jest, jak zaznaczono, przypomnienie “głębokiego ludzkiego znaczenia” Bożego Narodzenia i Wielkanocy i “związku, jaki łączy je z włoską tożsamością narodową”.

Projekt ustawy przewiduje postępowanie dyscyplinarne dla tych, którzy zabronią świątecznych chrześcijańskich symboli i zwyczajów w szkołach.

Prezes krajowego stowarzyszenia dyrektorów szkół Antonello Giannelli oświadczył: “Należy oczywiście uwzględniać tradycje kraju, ale narzucanie ich na mocy prawa jest nie na miejscu”.

Związek zawodowy pracowników oświaty w centrali Cisl przypomniał, że Włochy są krajem świeckim i taka jest szkoła.

“Takie działania, jak te, które ingerują w autonomię szkół, są nie do przyjęcia. Będziemy popierać w każdy możliwy sposób zasadę autonomii szkoły i laickości szkoły publicznej. Niech przeczytają Konstytucję” – oświadczyła sekretarz generalna związku Gianna Fracassi.

ANSA przytoczyła też wypowiedź Veroniki Migani – dyrektor technikum zawodowego z Bergamo, do którego chodzą uczniowie 40 narodowości: “Nigdy nie mieliśmy problemów; w naszej szkole są choinki świąteczne, krzyże i nikt nigdy nie protestował”.

“Ten projekt ustawy wydaje mi się prowokacją”- stwierdziła. Zapewniła: “Nasza szkoła jest multietniczna. Eksponujemy nasze symbole bez żadnej obiekcji i respektujemy Ramadan obchodzony przez niektórych uczniów”.

Źródło: PAP Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij