Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Radykalny plan na oszczędności gazu. Za nadmierne ogrzewanie może grozić więzienie

Cała Europa obawia się, że rosyjska agresja na Ukrainę wywoła tej zimy kryzys energetyczny. W Szwajcarii rząd przyjął radykalny program oszczędności – a za jego łamanie może grozić nawet kara więzienia.

Jak donosi szwajcarski dziennik Blik, nowy plan oszczędności został opublikowany w Federalnym Prawie Narodowego Zaopatrzenia Ekonomicznego. Wprowadza zakaz ogrzewania budynków gazem ponad 19 st. C i wody ponad 60 st. C. Wprowadza też zakaz korzystania z promienników ciepła oraz ogrzewania saun lub basenów. Poszczególne kantony mają czas do 22 września na zgłoszenie swoich uwag.

Rzecznik prasowy Federalnego Departamentu Finansów powiedział dziennikowi, że być może za jego łamanie zostaną wprowadzone kary. Te przyjmą formę grzywny w wysokości od 30 franków (ok. 145 zł) do 3 tysięcy franków (ok. 14500 zł). Karane byłyby też firmy, które nadużywają gazu. Osoby, które mimo grzywien będą nadal łamać przepisy, będą mogły trafić do więzienia na nawet trzy lata.

Dziennik donosi, że takie rozwiązanie zapewne zostanie podane do sądu. Oficer policji Fredy Fassler powiedział dziennikarzom, że rząd powinien wprowadzić wyłącznie takie rozwiązania, które da się realnie wprowadzić i kontrolować, i które są proporcjonalne do problemu. Jego zdaniem policjanci nie powinni chodzić od drzwi do drzwi z termometrami – ale zauważył, że pandemia stworzyła w Szwajcarii „kulturę donosu”.

W podobnym tonie wypowiedział się minister gospodarki Guy Parmelin. „Nie jesteśmy państwem policyjnym” – powiedział w środę dodając, że jego zdaniem policja powinna się ograniczyć co najwyżej do wyrywkowych kontroli. Zdaniem Fasslera rząd powinien ograniczyć się do grzywien administracyjnych, zamiast marnować pieniądze na drogie postępowania sądowe.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij