Najnowsze wiadomości ze świata

Radykalny lockdown na Słowacji. Bez testu nie będzie można wyjść z domu

Władze Słowacji przeprowadziły kolejną kampanię masowych testów na chińskiego koronawirusa. Jej efektem jest znaczne zaostrzenie zasad lockdownu.

Władze Słowacji przeprowadziły pod koniec zeszłego roku dwie kampanie masowych testów. W tym roku przeprowadzono trzecią, która zakończyła się we wtorek. Premier Igor Matovic poinformował, że przetestowano ok. 2,6 z 5,5 miliona obywateli. W 1,18% wypadków testy dały wynik pozytywny. Efektem tego jest kolejne zaostrzenie zasad lockdownu.

Lockdown został ogłoszony na Słowacji w sylwestra. Zakazano wtedy m.in. spotkań towarzyskich, publicznych uroczystości religijnych czy też podróżowania bez istotnych powodów poza granice własnej gminy. Miał obowiązywać do 24 stycznia, ale wobec dużej liczby pozytywnych testów przedłużono go do 7 lutego.
W ramach lockdownu zdecydowano również, że bez negatywnego wyniku aktualnego testu nie będzie można wychodzić z domu. Jedynym wyjątkiem jest wyjście do najbliższego sklepu lub apteki, spacer z psem lub z dzieckiem do 3 roku życia i w promieniu kilometra od miejsca zamieszkania czy też wyjście do lekarza i na szczepienie.

Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu będzie potrzebne również do wyjścia do pracy, na pocztę lub do banku oraz do spacerów i uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Zwolnieni z tego obowiązku będą seniorzy powyżej 65 roku życia i dzieci do 15 lat życia. Nie obowiązuje on również osób, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy przeszły przez COVID-19 lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni przyjęły drugą dawkę szczepionki. Słowacka policja zapowiedziała wzmożone kontrole przestrzegania nowych restrykcji.

Minister zdrowia Marek Krajci powiedział, że kampanie masowych testów i obecny lockdown to jego zdaniem najlepsza metoda na uniknięcie dalszych, jeszcze bardziej restrykcyjnych lockdownów. „W zeszłym roku byliśmy jednym z najbardziej otwartych państw” – powiedział – „Jestem przekonany, że jeśli nadal będziemy masowo testować, to w tym roku też będziemy”. W przyszłym tygodniu testy będą powtórzone w połowie regionów, w których odnotowano najwięcej pozytywnych przypadków.

 

Źródło: Stefczyk.info na podstawie Reuters Autor: WM
Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij