fortepian Stainwey Rozrywka

Radio Kraków sprzedało nowy fortepian. Zaskakująca decyzja likwidatora

Radio Kraków sprzedało Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu kupiony w ubiegłym roku fortepian Steinwaya. Likwidator rozgłośni uzasadnia transakcję ratowaniem sytuacji finansowej i przekonuje, że instrument nadal będzie stał w siedzibie radia.

Radio Kraków poinformowało o podpisaniu umowy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym na sprzedaż i wykorzystywanie fortepianu Steinway D-274. Instrument prestiżowej i jednej z najstarszych firm budujących fortepiany rozgłośnia kupiła w ubiegłym roku do studia im. Romany Bobrowskiej za milion złotych. Jak informowała, koszty pokryła dotacja KRRIT, do której zwrócono się z wnioskiem o dofinansowanie zakupu. Teraz za kwotę 998 tys. zł instrument sprzedano Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu.

“Umowa z Polskim Wydawnictwem Muzycznym na sprzedaż i wykorzystywanie fortepianu Steinway jest bardzo korzystna dla Radia ze względu na bardzo trudną sytuację finansową rozgłośni, do której doprowadzono w ciągu ostatnich lat. Dzięki tej umowie Radio Kraków nie tylko uzyskuje znaczący przychód, ale ma już wypracowany spójny i sensowy plan wykorzystania tego najwyższej klasy instrumentu” – skomentował w rozmowie z PAP likwidator Radia Kraków Marcin Pulit.

Zaznaczył, że fortepian pozostanie w siedzibie Radia Kraków na najbliższe 2-3 lata i nadal będzie wykorzystywany. Rozgłośnia razem z PWM ma realizować sesje nagraniowe i muzyczno-edukacyjny projekt, w ramach którego będą się odbywać koncerty, audycje radiowe, audiobooki i słuchowiska. “Fortepian będzie nie tylko świetnie wykorzystywany, ale też nadal będzie służył środowisku artystycznemu Krakowa, krakowianom, słuchaczom i Radiu Kraków” – ocenił likwidator.

Jego zdaniem sytuacja finansowa radia jest skrajnie trudna. Jak przekazał, Radio Kraków jest jedyną publiczną regionalną rozgłośnią, która w ostatnich latach ratowała płynność finansową pożyczką (w 2022 roku milion złotych pożyczone od Radia Kielce) czy kredytem zaciągniętym w minionym roku (w sumie wykorzystano 1 milion 179 tysięcy złotych). Było też jedyną spółką, która na koniec ubiegłego roku nie miała na koncie gotówki, mimo uruchomionego kredytu.

“W momencie, kiedy przyszedłem do Spółki jako likwidator, Radio Kraków miało na koncie jedynie ok. 80 tys. zł i to mimo uruchomionego kredytu. Były za to odroczone płatności, zaległości za prolongowane faktury sięgały ok. 700 tysięcy i nadchodziły terminy wypłaty wynagrodzeń. Przyjęte zostały również plany finansowo-programowe, które zakładały na ten rok deficyt 12,5 mln zł przy kosztach 24 mln. To oznacza, że zgodnie z planem pieniędzy zabrakłoby nawet na wynagrodzenia” – powiedział PAP Marcin Pulit.

W opinii likwidatora w tej trudnej sytuacji radio pozyskało niezbędne środki na realizowanie swojej podstawowej misji publicznej. Jak podkreślił Marcin Pulit, najważniejsza dla utrzymania tej misji jest możliwość wypłaty wynagrodzeń pracownikom i spłata odroczonych płatności, które radio musi uregulować.

“Dzięki umowie radio ma już zagwarantowane od zewnętrznych podmiotów wynagrodzenie za organizowane w Studiu im. Romany Bobrowskiej koncerty, transmisje i działania promocyjne na antenie, jak również będzie mogło korzystać z wpływów od sponsorów tych wydarzeń, ale sprzedaż fortepianu i wpływy z jego wykorzystywania nie ustabilizują oczywiście sytuacji finansowej radia” – zastrzegł Pulit. “Dzięki zawartym kontraktom zwiększam przychody własne radia, upłynniam ten majątek spółki, tak, aby nie wpłynęło to na ograniczenie misji radiowej, ograniczam też wydatki. Do tej pory zostały one obcięte o 1,5 mln zł, a podpisane umowy sponsoringowe dały wzrost przychodów własnych Radia o 40 proc.” – wyliczył.

Polskie Wydawnictwo Muzycznego podkreśliło natomiast, że zakup tego koncertowego fortepianu wpisuje się w strategię rozwoju instytucji, jest także “symbolem nowego otwarcia” i “preludium do kolejnych ważnych wyzwań”. Jak przekazał dyrektor i redaktor PWM Daniel Cichy, zakup związany jest z prowadzonymi przez PWM inwestycjami i stanowi pierwszy etap zapewnienia wyposażenia kameralnych sal koncertowych, które powstaną w krakowskiej i warszawskiej siedzibie Oficyny.

“Niebawem ogłosimy serię precyzyjnie zaplanowanych wydarzeń z udziałem wybitnych kompozytorów, artystów wykonawców i autorów związanych z naszym wydawnictwem” – zapowiedział dyrektor PWM. “Łącząc blisko 80-letnie międzynarodowe doświadczenie naszej oficyny w zakresie promowania działalności muzycznej, upowszechniania jej w różnych formach i prowadzenia aktywności edukacyjnych z zapałem i potencjałem medialnym Radia Kraków, jeszcze lepiej będziemy mogli wypełniać naszą misję” – ocenił Daniel Cichy.

O tym, że fortepian Steinway D-274 wzbogaci studio im. Romany Bobrowskiej, Radio Kraków informowało w październiku ub. r. Jak wówczas podano, instrument został zamówiony w Hamburgu, jednej z dwóch, obok Nowego Jorku, fabryk na świecie.

Rozgłośnia przekazała w komunikacie, że jesienią do siedziby radia ma wrócić drugi fortepian, który obecnie jest poddawany renowacji.

Źródło: PAP Autor: Julia Kalęba
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij