Najnowsze wiadomości ze świata

Rada Europejska przyznała, że kłamała o szczepionkach

Przewodniczący Rady Europejskiej oskarżył Wielką Brytanię o to, że ta wstrzymuje eksport szczepionek i materiałów do jej produkcji. Po ostrej reakcji Londynu rzecznik Rady musiał przyznać, że to kłamstwo.

Unia Europejska jest jednym z największych eksporterów szczepionek na świecie. Jak na razie poza Unię wyeksportowano ponad 34 miliony dawek szczepionki do 31 państw spoza Unii. Z tej liczby ponad 9 milionów wysłano do Wielkiej Brytanii, niemal 4 miliony do Kanady, ponad 3 miliony do Meksyku, 2,7 miliona do Japonii i niemal 1,4 miliona do Arabii Saudyjskiej.

Fakt, że szczepionki są eksportowane z Europy budzi ogromne kontrowersje. Niemal wszyscy zgadzają się bowiem ze sobą, że stworzona przez eurokratów kampania szczepień okazała się kompromitującą porażką. Opóźnienia w realizacji zamówień europejskich państw stały się już czymś powszednim, a władze zjednoczonej Europy nie potrafią zmusić koncernów farmaceutycznych do realizacji zawartych umów. KE ma od dawna mechanizm umożliwiający wstrzymanie eksportu szczepionek, ale użyła go jak na razie tylko raz, w wypadku transportu 250 tysięcy dawek dla Australii. To z kolei mocno oburzyło nie tylko Australijczyków ale także Europejczyków.

Odpowiadając na oskarżenia o protekcjonizm i „szczepionkowy nacjonalizm” Michel porównał w oficjalnym newsletterze podejście UE z podejściem innych państw, szczególnie USA i UK. Stwierdził w nim, że oba te państwa też wprowadziły zakaz eksportu szczepionek. O ile w wypadku USA to prawda – Amerykanie wprost mówią, że priorytetem są dla nich szczepionki dla własnych obywateli i nawet Biden nie odważył się tego zmienić – o tyle słowa Michela oburzyły Brytyjczyków. Skrytykował je premier Johnson i wielu innych brytyjskich polityków, wezwano także na dywanik unijnych dyplomatów.

Rzecznik prasowy KE w końcu przyznał, że Michel skłamał i UK nie nałożyła żadnego zakazu eksportu szczepionek. „Wiemy, że różne kraje mają różne zakazy – ale jeśli chodzi o szczepionki nie dotyczy to UK” – powiedział dziennikowi The Guardian. Zasugerował jednak, że UK znacznie mniej eksportuje szczepionek niż Unia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Breitbart Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij