Najnowsze wiadomości z kraju

Psy uciekły z posesji i pogryzły 7-latkę. Dziewczynce założono ponad 20 szwów

W miejscowości Gucin niedaleko Płońska jadącą na rowerze 7-latkę zaatakowały trzy psy, które wydostały się z ogrodzonej i zamkniętej posesji. Dziewczynka z licznymi obrażeniami obu nóg została przewieziona do szpitala. Po ugryzieniach konieczne okazało się założenie ponad 20 szwów.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka płońskiej policji kom. Kinga Drężek-Zmysłowska, w sprawie pogryzienia 7-latki prowadzone jest postępowanie, które dotyczy “niezachowania przez właścicielkę psów środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt”. Do zdarzenia doszło 1 lipca w miejscowości Gucin, w gminie Nowe Miasto, gdy na drogę z posesji nagle wybiegły trzy psy.”Z policyjnych ustaleń wynika, że psy przebywały na ogrodzonym podwórku przy domu, a brama i furtka były zamknięte. Psy znalazły jednak sposób, aby wyjść na drogę. Prawdopodobnie podkopały się pod ogrodzeniem lub je uszkodziły i zaczęły gonić jadącą na rowerze 7-latkę. Zaatakowana dziewczynka przewróciła się. Z licznymi ugryzieniami obu nóg została przewieziona do szpitala” – przekazała kom. Drężek-Zmysłowska.

Jak podkreśliła obrażenia, których doznała 7-latka, wymagały założenia ponad 20 szwów. “Prawdopodobnie wobec właścicielki psów, która dopuściła się wykroczenia, skierowany zostanie do sądu wniosek o ukaranie” – zaznaczyła rzeczniczka płońskiej policji.

Art. 77 Kodeksu wykroczeń przewiduje, że kto nie zachowuje środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 tys. zł albo karze nagany, a jeżeli brak takiej ostrożności stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, grozi za to ograniczenie wolności, grzywna lub kara nagany.

Jak przypomina policja, posiadanie psa wiąże się z obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie, przy czym “właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt”.

“Pamiętaj, to właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu” – podkreśla policja.

Źródło: PAP Autor: Michał Budkiewicz
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij